Gündem

Bakan Işıkhan: İstihdam Rakamları Tarihinin En Yüksek Seviyesinde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ankara Ticaret Odası’nda düzenlenen “Aktarlık ve Çiçekçiliğin Meslek Olarak Kabulü Bilgilendirme Toplantısı”nda önemli açıklamalarda bulundu. Işıkhan, “Ülkemiz, son yıllarda istihdam rakamlarında tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.” diye konuştu.

Bakan Işıkhan, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Orta Vadeli Program’ın (OVP), Türkiye’nin makro politikaları, temel ekonomik büyüklükleri, toplam gelir ve gider tahminlerini, bütçe dengesi gibi değişkenleri barındıran temel politika dokümanı olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin, 2022’de küresel olumsuz gelişmelerin yol açtığı şoklara karşı dayanıklılığını ispat ettiğini, yüzde 5,5 oranında büyüme kaydederek son 13 yıl boyunca kesintisiz büyümeyi başardığını belirten Işıkhan, OVP çerçevesinde, Bakanlığa ait önemli politika ve hedefler bulunduğunu dile getirdi.

Bu bağlamda, insana dair yatırımları sürekli olarak artıracaklarını, öncelikle, gençlere ve kadınlara dönük istihdam politikalarına odaklanacaklarının bilgisini paylaşan Bakan Vedat Işıkhan, açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “İş gücü piyasalarını, istihdam artışı yaratmak üzere güvenceli bir şekilde esnek hale getireceğiz. Eğitimde ve istihdamda yer almayan gençlere, genç kızlara ve kadınlara dönük çalışmalarımız olacak. Genç ve kadın girişimcilik başta olmak üzere ekosistemimizi geliştireceğiz ve mesleki eğitimi özel sektörle birlikte geliştireceğiz. Yeşil ve dijital dönüşüm alanlarında meslek standartları ve yeterlilikler hazırlanacak, meslek standartlarında gerekli güncellemeler yapılacak, yeşil ve dijital yetkinlik açığı kapatılacak. Savunma sanayi, yapay zeka, siber güvenlik, temiz ve sürdürülebilir enerji ile uzay teknolojileri gibi stratejik alanlarda nitelikli iş gücü yetiştirmeye yönelik kamu-üniversite-özel sektör iş birliği programlarını hayata geçirip, var olanları da güçlendireceğiz.”

“insanın elindeki en değerli hazine iyi bir meslektir”

Bakan Işıkhan, insani yatırımlara sağlanacak katkı açısından iş ve meslek standartlarının belirlenmesinin öneminden söz ederek; “İyi bir meslek, insanın elindeki en değerli hazinedir. Her meslekte yetkin hale gelebilmek için sabırla ve gayretle çalışmak gerekiyor.” dedi.

Işıkhan, 2002’den günümüze kadar Ankara’da toplam 260 bin vatandaşın mesleki eğitim kursları, iş başı eğitim programı ve girişimcilik eğitim programlarından yararlanmasını sağladıklarını ifade ederek, Ankara’da 2002’den bugüne kadar toplam 861 bin kişinin İŞKUR aracılığıyla işe yerleşmesini sağladıklarını aktardı. Bakan Vedat Işıkhan, konuşmasına şöyle devam etti; “2005’ten günümüze 285 bin vatandaşımızı kısa çalışma ödeneğinden yararlandırarak 3 milyar lira ödeme gerçekleştirdik. 2002’den bu yana Ankara’daki işverenlerimize 30 milyar lira teşvik ve destek verdik. Diğer yandan, iş yapma kolaylığını artırmak, yatırım ortamını iyileştirmek ve istihdamı desteklemek gibi konularda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İstihdamın artırılması, büyüme-istihdam ilişkisinin sağlanması ve işsizlikle mücadele, gelişmekte olan ekonomilerde olduğu gibi ülkemizde de öncelikli gündem maddelerimiz arasında yer almaktadır. Ülkemiz, son yıllarda istihdam rakamlarında tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Yıl genelinde 1 milyon 955 bin istihdam artışı kaydedilmiştir. Tarım sektörü hariç tüm sektörlerde istihdam artışı sağlanmıştır. Sanayi sektöründe 520 bin ve inşaat dahil hizmetler sektöründe 1 milyon 519 bin istihdam artışı gerçekleşmiştir. Yılın ilk 6 ayında, emekliliğe hak kazanma koşullarına yönelik düzenlemelerin ve depremin olumsuz etkilerine rağmen net 220 bin istihdam artışı sağlanmıştır.”

Işıkhan, nitelikli iş gücünün oluşturulmasında dünyada uygulanan en yaygın yöntemlerden birisinin mesleki yeterlilik sistemi olduğunu, Bakanlığın ilgili kuruluşu olan Mesleki Yeterlilik Kurumunun (MYK), mesleklerin tanımlanması ve standartlarının belirlenmesi konusunda oldukça önemli ve öncü çalışmalar yaptığından söz etti.

“Ülkemizin kültürel ve ticari yapısının ayrılmaz bir parçası aktarlık ve çiçekçiliktir”

Bakan Işıkhan, Ankara’da 183 bin 259 vatandaşın Mesleki Yeterlilik Belgesi aldığını, meslek standartlarını, ilgili mesleklerde yetkin, mesleği ve sektörü temsil yeteneğine haiz kurum ve kuruluşlarla yaptıkları protokollerle hazırladıklarını açıklayarak, konuşmasını şu sözlerle noktaladı; “Ülkemizin kültürel ve ticari yapısının ayrılmaz bir parçası olan aktarlık ve çiçekçilik meslekleri alanında imzaladığımız protokol, meslek standartlarımızın kapsamını genişleten, geçmişten günümüze aktarılan geleneksel mesleklerin niteliklerini ön plana çıkaran önemli bir adım oldu. Aktarlar ve çiçekçiler, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Aktarlar, sağlık ve doğal ürünler konusundaki uzmanlıklarıyla insanların sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlarlar. Çiçekçiler ise özel anları renklendirir, mutlu kılar ve dünyamızı güzelleştirirler. Bu çalışmalar, aktarlar ve çiçekçilerin çalışma koşullarını iyileştirmeyi, mesleklerini daha sürdürülebilir hale getirmeyi, sektördeki rekabeti artırmayı ve daha kaliteli hizmet sunumunu amaçlamaktadır.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat