GündemSon Dakika

Bakan Vedat Işıkhan: En Düşük Memur Maaşı 33 Bin TL Olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ankara’da memur maaşlarına ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.
Işıkhan, emekli maaşlarıyla ilgili çalışmaların devam etmekte olduğunu belirterek; “Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50’ye yaklaşacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.
 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emekli maaşları hakkında verdiği talimat yönünde çalışmaların devam ettiğini açıklayan Işıkhan, “Çalışma tamamlandığında Cumhurbaşkanımıza sunulacaktır. İktidarımız boyunca emeklilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı enflasyona ezdirmedik. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz.” dedi.

EYT çerçevesinde 1 milyon 899 bin kişinin emeklilik işleminin yapıldığını belirten Bakan Işıkhan, maaşı bağlanmayan EYT’lilerin sene sonuna doğru haklarına kavuşacağını aktardı.

Seçim vaatleriyle bir çok düzenlemenin ara ara hayata geçeceğini anlatan Işıkhan sözlerine şöyle devam etti; “BAĞ-KUR prim gün sayısı 9 binden 7 bin 200’e düşürülerek SSK’lılarla eşitlenecek. 1 milyon BAĞ-KUR’lumuzu kapsayacak. Aile Koruma Kalkanı kapsamında her ailede en az bir kişinin, gençler öncelikli olmak üzere çalışması, belirli süreyle sigorta primlerinin tamamının karşılanması sağlanacak. Ev kadınlarına isteğe bağlı sigorta kapsamında prim desteği verilecek.”

Bakan Vedat Işıkhan, birinci dereceye gelmiş bütün devlet memurlarına 3600 ek gösterge verileceğini hatırlatarak, yaşlı bakım sigortasının da hayata geçirilecek düzenlemelerden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu