Gündem

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş’tan “Evde Bakım Yardımı” Açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Evde Bakım Yardımı kapsamında yapılan aylık ödemelerdeki artışı duyurdu. Temmuz ayı memur maaş katsayısına göre gerçekleşen bu artışla birlikte, Evde Bakım Yardımı hak sahiplerine 4,336 TL’den 5,097 TL’ye yükseltilmiş olarak ödeme yapılacak.

Bakan Göktaş, Evde Bakım Yardımı’nın 2006 yılında engelli bireylerin aile içinde bakımlarını desteklemek amacıyla başlatıldığını belirtti. Bu yardımın, ihtiyaç duyan bireylerin tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşlara destek sağlayarak aile birliğini koruduğunu vurguladı.

Göktaş, ayrıca engelli bireylerin temel haklarına erişimini sağlamak için politikalar geliştirdiklerini ve toplumun her bireyine adil ve bütüncül sosyal hizmet modelleri sunmaya çalıştıklarını vurgulayan Göktaş şunları ekledi:

“Hiç kimseyi arkada bırakmayan toplum vizyonumuz çerçevesinde 2023 Ocak-Temmuz döneminde vatandaşlarımıza toplam 17,4 milyar lira Evde Bakım Yardımı ödemesi yaptık. Sosyal hizmet modelleri kapsamındaki Evde Bakım Yardımı aylık ödemelerini temmuz ayı memur maaş katsayısına göre yapılan artışla 4 bin 336 liradan 5 bin 97 liraya çıkararak, hak sahiplerinin hesaplarına artışlı şekilde yatırmaya başladık. Bu kapsamda Evde Bakım Yardımından yararlanan 568 bin tam bağımlı vatandaşın evinde bakım veren yakınlarına bu ay toplam 2,8 milyar lira ödeme yaptık. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.” (Kaynak: AA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu