Gündem

Bakan Bilgin’den EYT ve Asgari Ücret Açıklaması

Türkiye’de milyonlarca işçi ve işveren, asgari ücret hakkında çıkacak sonucu bekliyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’na yaptığı ziyaret esnasında asgari ücret görüşmelerine dair yeni açıklamalarda bulundu.

“İŞÇİLERİMİZE RAHAT BİR NEFES ALDIRACAK”

2023 yılında verilmesi planlanan asgari ücretin işçilere rahat nefes aldıracağını vurgulayan Bakan Bilgin, “İşverenlerimizin ve işletmelerimizin ödeyebileceği bir ücret seviyesi olması. İşletme olmazsa, işveren olmazsa işçi olmaz. İşçimize rahat nefes aldıracak, tahribatı onaracak bir asgari ücret seviyesinin de bu uzlaşmada belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“EYT İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANMAK ÜZERE”

Emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaşın merak ettiği EYT hakkında da konuşan Bakan Bilgin, şunları aktardı: “Teknik çalışmalarımız EYT ile ilgili tamamlanmak üzere. Eskiden dijital ortamda kayıtlar tutulmadığı için, özellikle özel sektörlerde çalışan sigortalı işçilerde bu çok yaygın. Herhangi bir kaybı olmasın, dijital ortama aktarılması konusunda çalışmalarımız. Bugünlerde yurtdışındaki konsolosluklarda yoğun bir çalışmamız var.

Kıdem tazminatının ödenmesi konusunda kredi verilmesi. Bakan Nebati de bu konuda hazırlıkların yapıldığını aktardılar. Talep gelmişti, çalışmaları yaptık ve kredi konusunu da Nureddin Bey ile çözdük. En önemli sosyal politika araçlarımızdan birisi asgari ücrettir.”

“ARALIK AYI İÇİNDE TAMAMLAYIP MECLİS’E SUNMAK İSTİYORUZ”

Bakan Bilgin, EYT hakkında, teknik çalışmaların hızla bitirilip Aralık ayının sonunda meclise sunulacağını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu