İlk Kez Atanan Sağlık Personeli Yolluk Ücreti Alabilir mi?

İlk Kez Atanan Sağlık Personeli Yolluk Ücreti Alabilir mi?

Sağlık Bakanlığının 11 bin 317 sürekli işçi, 30 bin sözleşmeli sağlık personeli ve 1183 sözleşmeli personel olmak üzere toplam 42 bin 500 işçi ve personel alım ilanı 28 Kasım’da Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

30 Kasım-5 Aralık 2022’de alınan KPSS-2022/11 Sağlık Bakanlığının sözleşmeli personel pozisyonlarına yerleştirme işlemleri tamamlanarak göreve başlama işlemlerine ilişkin duyuru da Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlandı. Zimmete düşmelerin başladığı, ataması yapılan sözleşmeli sağlık personellerinin göreve başladığı öğrenildi.

Peki, yeni atanan sağlık personeli yolluk ücreti alabilir mi?

Yolluk ücreti (harcırah) memurun asıl görevli bulunduğu yerden başka bir yere geçici veya sürekli görevlendirme ile naklen atanan memur ve hizmetlilere görevlendirildikleri yerlerde veya yeni görev yerlerine taşınmalarından dolayı yapacakları ek masraflara karşılık olarak yapılan ödemelerdir.

Devlet memurlarının bulundukları yerden başka bir yere naklen atamalarının gerçekleştirilmesinde yolluk ücreti söz konusudur. Ancak ilk defa atamalarda yolluk ödemesi yapılmamaktadır. İlk defa atanan kişiler henüz göreve başlamadıklarından dolayı kamu görevlisi sıfatını henüz kazanamamışlardır. Bu sebeple ilk defa atanan sağlık personeli, Harcırah Kanunu hükümlerine tabi olmazlar.

İlk Kez Atanan Sağlık Personeli Yolluk Ücreti Alabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir