Sendika

ASM Grup Elemanları Umudunu Kaybetmedi

Aile Sağlığı Merkezi Grup Elemanları taleplerini yineleyerek umutlarını koruduklarını ifade etti.

“Bizler Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan grup elemanı olarak geçen kadrosuz sağlıkçılarız(hemşire , ebe, att,tıbbı sekreter ve temizlik personelleri) Bildiğiniz üzere burası sağlık sisteminin ilk basamağı olup tanılamada cok değerli sağlık kuruluşudur, temelde sağlık bakanlığına bağlı olan bu kurum hekimler tarafından işçi alınan bir kurum haline gelmiştir. Bizler kamu kurumunda kamu hizmeti veriyoruz ancak kamu haklarından faydalanamıyoruz, hekimlerimizin işveren olduğu bir sistem üzerinden mesleğimizi icra ediyoruz. İşverenlerimiz doktor arkadaşlarımız olduğu için işten çıkarma kararı da kendilerine ait. Bu durum işgüvencemizin olmamasına neden olmuş kadrosuz çalışanlar olarak yıpranmış durumdayız, olması gerekenden düşük maaşlarımız , olmayan özlük haklarımız .., yararlanamadığımız yer değişikliği , ilave tediye, promosyon ve giyim hakkı gibi birçok sosyal haktan mahrum kalmış durumdayız.

Bizler bu durumu adaletle ve eşitlik ilkesine aykırı bulmakla birlikte , barış huzuruna da aksi bir durum olarak değerlendiriyoruz. Burada aldığımız maaşlar askeri ücret ya da çok azı bu maaşla gelişen ve değişen Türkiye şartlarına uyum sağlamakta güçlük çekiyoruz, hem bizler hem ailelerimiz tükeniyoruz . ASM de yarı zamanlı çalışan üniversite mezunu bir hemşire arkadaşımızın maaşı bizleri derinden etkiledi maaşın zamsız hali 1945tl zamlı hali 3000tl olarak belirlenmiş okuduğu okuldan aldığı eğitimden utanmış, arkaaşlarına maaşını söyleyememiş.. tam zamanlı çalışan arkadaşlarımız ise asgar ücretin üstüne çıkamamış.. Burda kazandığı maaşla (askeri ücret ya da daha az) çocuklarına bakan ev geçindirmeye çalışmış herbranş. Bildiğiniz üzere pandemi döneminde bizler olağanüstü bir çaba harcayarak kadrolu arkadaslarla ayni kamu hizmeti verdik , o dönem birlik beraberlik mesajları verdik ve yoğun bir mesaiye işimizi severek icra ettik, şimdi de gündem de olan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi kapsamına ASM GRUP ELEMANLARININ da dahil edilmesini istiyoruz.

Bakanımız sayın vedat bilgin asm çalışanlarına kadro müjdesi verdiğinde asm grup elemanları dahil olamadı.. kamu dışı asç arkadaşlarımız ile aynı şartlarda kpssiz çalışırken onlara gelen kadro müjdesi bizleri teğet geçti.. Kuruma girdiğinizde kaydınızı yapan tıbbi sekreter sağlıkçı değil, kan alan pansuman yapan gebe takibi bebek takibi yapan hemşire,att,ebe,paramedik sağlıkçı değl.. kurumun temizliğinden sorumlu enfeksiyonlardan korumak için fedakârca çalışan temizlik personeli sağlıkçi değil.. hemşire, att,tıbbı sekreter , ebe, paramaediksiz, temizlik personelsiz sağlık sistemi olmaz.. kamu kurumunda kadrosuz saplık çalışanı olmaz..

Saymakla bitmeyen sorunların çözümü ASM GRUP ELEMANLARININ (hemşire, att, ebe, tıbbi sekreter, temizlik personeli, paramedik) için branş farkı gözetmeksizin, yarı zamanlı ,tam zamanlı farkı aranmaksızın , yarım gün bir kurumda yarım gün başka bir kurumda çalışan .. ayrım gözetmeksizin devlet güvencesi altına alınması, özlük haklarının teslimidir buna bağlı olarak maaşlarında iyileştirilmesi ve kadro teslimidir . Bizler doktor arkadaşlarımızı iş arkadaşı olarak görmek istiyoruz biz bir ekibin değerli çalışanlarıyız birlikte cok güzel işler yapıyoruz , sağlığı korumak ,iyilik halinin devamlılığını sağlamak adına fikir alışverişinde bulunabiliriz ancak oturup maaş konuşmamalıyız. Her gün işimize işten çıkarılma korkusuyla gitmek istemiyoruz. İşten çıkarılmak korkusu ile görev tanımımızda olmayan işleri yapmak istemiyoruz..Bu düzene dur diyecek olan devlet büyüklerimizdir kendilerinden mağduriyetimizi görüp konuyla ilgili çözüm bekliyoruz.

Eşitlik ve adalet ilkesinin egemen olduğu.. Emekçiye emeğinin hakkının verildiği.. Kurum içerisinde farklılaştırılmaların giderildiği .. Devlet kurumunda çalışan herkesin devlet himayesi altına alındığı bir gelecek istiyoruz.. işimize olan sevgimizle mesaimizin başındayız pek çok işlemde etkin rol alıyoruz. İşten çıkarılmak korkusuyla görev tanımımızda olmayan işleri de yapmak durumunda kalıyoruz ancak bunun karşılığında hakettiğimiz bir çalışma hayatına kavuşabilmiş değiliz . Bu sistem altında yorulan, yıpranan sadece bizler değiliz Doktor arkadaşlarımız mesaisinin çoğu kısmını hasta ve hasta sağlığına ayırması gerekirken işçi maaşı kurum ihtiyaçları gibi konulara harcamaktan, iş arkadaşı olduğu bizlerle maaş pazarlığı yapmış durumdadır.

Bizler pandemi döneminde sağlıkçı sayılmadık. Deprem oldu sağlıkçı sayılmadık. Deprem bölgesine gidip her cana umut olamadık. Diplomamız vardı, bilgimiz , becerimiz vardı. Tüm bu kaosun içinden çıkacak gücümüz vardı. Tüm bu travmaları paylaşacak kocaman bir kalbimiz vardı. Bizler bu zor günlerde bir vatadaşımıza sahada yardım edemeyeceksek bir su bile veremeyeceksek bizlerin bunca yıl diplomalarımız için verdiğimiz emeğin ne önemi var. Bir cana sağlık olamamışsak, sadece insana değil o bölgedeki kediye köpeğe kuşa umut olamamışsak biz tüm bunları “SAĞLIKÇI” sayılmadığımız için yapamamışsak bu kutsal mesleği seçmemizin ne önemi kalır. Biz tüm gücümüzle orada olmaya hazırken bir kişiye bile olsa umut olabilmek için yola çıkacakken bizlere “sen kadrolu değilsin gidemezsin” denmişse ve elimizdeki diplomaların gerekliliklerini yerine getirmemiz kısıtlanıyorsa bu mesleğe olan inancımızı yitirmek üzereyiz.

Bizler Aile Sağlığı Merkezi Gruplandırma Elemanları (att, tıbbı sekreter, ebe, hemşire, temizlik personeli) olarak artık yok sayılmak ve görmezden gelinmek istemiyoruz. Deprem bölgesinde çalışan asm’i yıkılan arkadaşlarım işsizlikle karşı karşıya kalmış durumda ortadaki bu belirsizlikle yaşamını idame ettirmek zorunda kalmıştır .. sayıları yaklaşık 20 bin kişi olan bu sağlık ordusunun gün geçtikçe büyüyen sorunlarını ve taleplerini görmezden gelmeyeceğinizi biliyoruz.. bugün burda bu kadar kişi sesimizi duyurmaya geldik ama arkada güzel haber bekleyen yaklaşık 20bin kişi var..

Bu bir adalet ve eşitlik arayışıdır, kişi kurum ve kuruluş bağlantısı olmadan bugün burda yarın başka bir meydanda , twitterda,instagramda , mecliste , il sağlık müdürlüğünde her geçen gün çok daha gür bir sesle Asm Grup Elemanına özlük hakkı isteyeceğiz, iş güvencesi isteyeceğiz, kadro isteyeceğiz.. biz inanıyoruz ki değerli devlet büyüklerimiz bu mağduriyetlerin çözümünü sağlayacaktır .. Her konuşmamda sn. Fahrettin Koca’ya ulaşmak istediğimizi söylüyorum bunu söylerken de yüzümde bir tebessüm hep var Asm Grup Elemanlarına Kadro var mı? Sn. Fahrettin Koca sizden koca bir müjde bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat