Sendika

Asistan Hekimler Mağdur Edildi, Genç Sağlık Sendikası Yalnız Bırakmadı…

Ege Üniversitesi bünyesinde görevini sürdüren yabancı uyruklu asistan hekimlerin maaş, promosyon ve ek ödemelere yönelik mağduriyetlerine karşı bugün eylem yapıldı. Yaşadıkları mağduriyetleri dile getiren asistan hekimleri Genç Sağlık Sendikası yalnız bırakmadı.

Genç Sağlık Sendikası İzmir Şubesi tarafından yapılan açıklamada; haksızlığın hiçbir türlüsüne karşı sessiz kalınmayacağı, tüm sağlık çalışanlarının yanında oldukları ifade edildi.

Ege üniversitesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda mağduriyet yaşadıklarını ifade eden asistan hekimler, asgari ücretin yarısı kadar bir maaşla geçinmeye mahkum edildiklerini, yıllarca sigortasız çalıştıklarını ve meslektaşları ile aynı işleri yapmalarına rağmen 4-5 kat daha düşük maaş aldıklarını söyledi.

Asistan hekim açıklamalarının tamamında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün burada bulunmamızın sebebi , her zaman ve her yerde olması gerektiği gibi,  haksızlığa karşı sesimizi duyurmak, yaşadığımız mağduriyetleri anlatarak  vicdanları yaralayan tutum ve kararları zinde vicdanlara şikayet etmektir.

Farklı ülke ve kültülerden gelen biz yabancı uyruklu asistan doktorlar , Türkiye’de okuma ve eğitim görme fırsatı bulguğumuz için kendimizi şanslı görüyor ve bize bu fırsatı sağlayan Türkiye Cumhuriyet’i Devleti ve Milletine  şükranlarımızı dile getirmek istiyoruz. İnanıyoruz ki yabancı uyruklu doktor eğitme projeleriyle asıl amaçlanan , ortak tarih ve değerleri olan toplumlar arasında sevgi, saygı ve dostluk köprüleri kurmaktır . Ne var ki son zamanlarda kimi şahıs ve makamlarca alınan , hak ve hakkaniyetten uzak olan keyfi kararlar , her türlü takdire şayan bu projelere gölge düşürmüş, gönüllerde kırgınlığa neden olmuştur.

yabancı uyruklu asistan hekimler mağdur edildi, genç sağlık sendikası yalnız bırakmadı...

“Aynı işi yapmamıza rağmen 4-5 kat daha düşük maaş aldık”

Halihazırda asgari ücretin yarısı kadar düşük bir maaşla geçinmeye mahkum edilen bizler, yıllarca sigortasız çalıştırıldık, sustuk; meslektaşlarımızla birebir aynı işi yapmamıza rağmen 4-5 kat daha düşük maaş aldık , sustuk; COVİD-19 seferberliğinde göreve çağrıldık can u gönülden kabul ettik , döner sermayelere aktif katkı sağladık ancak her türlü pay almaktan mahrum bırakıldık yine de sustuk.

Üniversal insan haklarına aykırı olan tüm bu haksız kararlar silsilesine eklenen  en son karar da ; daha önce bizlere verilen ve halen de Türkiye’nin farklı ünivesitlerinde yabancı uyruklu asistanlara yeni dönemde de ödenmekte olan promosyonların Ege Üniversitesi İdaresince alınan keyfi karar neticesinde yabancı asistanlara ödenmemesi olmuştur. Sürecin aleni itiraz noktasına gelmemesi için gösterdiğimiz tüm diyalog  çabaları isihza edercesine karşılıksız bırakılmış ve akamete uğratılmıştır. Mevzuat gerekçesiyle dışlandığımız promosyon anlaşmasında açık olarak yabancı uyruklu asistanlar promosyon ödemesi alamaz ibaresi yer almadığı için yapılan  uygulama Türkiye Cumhuriyet’i Ana Yasasınca güvence altında olan mülkiyet hakkını gasp niteleğindedir. Banka yöneticileri isimleriniz gönderilirse ödeme yaparız dediği  halde neden bu anlaşmada yer almadığımız halen cevapsız bırakılan ve tabii olarak çeşitli su-i zan’lara neden olan önemli bir  husustur.

“Bize yaşatılan mağduriyetler de tahammül edilemeyecek kerteye gelmiştir”

İdarenin bizlere yönelik yapılan bu keyfi uygulamaları sadece promosyonla sınırlı  kalmamış bireysel olarak kazandığımız İdari mahkeme, Anayasa mahkemesi ve Yüksek Öğretim Kurulundan onay  almış kararlarımız olmasına rağmen ek ödemeler konusunda da benzer tutum sergilenmiştir.

Dünyanın ve Türkiye’nin geçmekte olduğu hassas dönemin farkındayız, fakat tamamen subjektif kararlar sonucu bize yaşatılan mağduriyetler de tahammül edilemeyecek kerteye gelmiştir.

İsteğimiz başta promosyon ödemesi  olmak üzere, bu haksız kararların derhal adil bir şekilde revize edilmesi ve bu şekilde vicdanlardaki yaraların giderilmesinin sağlanmasıdır. Taleblerimiz hiçbir şekilde şımarıklık değil müstahak olduğumuz bir haktır.

Başta Genç Sağlık Sendikası olmak üzere desteğe gelen herkese teşekkür ediyoruz. Hakkın tahakkuk bulması ve üstün tutulması ümidiyle.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu