Gündem

Asgari Ücrette Karar Günü… Asgari Ücret 2023 Ne Kadar Olacak?

Bakan Bilgin’den Asgari Ücret Açıklaması

2023 yılı Asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, Ankara’da gerçekleşecek asgari ücret toplantısında çalışanları, emekçileri enflasyon karşısında ezdirmeyeceklerini belirterek, “Şu gerçeği unutmayacağız, enflasyonunun karşısında, enflasyonun tahribatına uğramış insanlarımız, emekçilerimiz, çalışanlarımız, işsizlerimiz var. Bütün yardım almak durumunda olan, çalışamayan aileler var. Onların hepsine Türk devleti kendi şefkatli elini uzatıyor.

Doğal gaz yardımından tutun, yakıt, yiyecek, giyecek yardımına kadar insanların her derdine koşan, sosyal devlet kimliğini ortaya koyan bur Türk devleti var. Öte taraftan biz çalışanlarımızı, emekçilerimizi asgari ücret politikamızla enflasyonun tahribatına karşı koruyacak tedbirlerimizi alıyoruz. Yarın da Ankara’da asgari ücret toplantısının 3’üncüsünü yapacağız inşallah orada demekçilerimizi enflasyonun yıkıcı etkisine karşı koruyacak bir ücret seviyesinde bir uzlaşmaya varacağımızı düşünüyorum” dedi.

asgari ücrette karar günü... asgari ücret 2023 ne kadar olacak?

Kamuoyunun Asgari Ücret Beklentisi; 7 bin 845 TL

Asgari ücret belirlemeleri çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde akademik bir kadronun gerçekleştirdiği araştırma çerçevesinde hem işçi hem de işveren kesimine ulaşıldı. Türkiye genelinde yapılan araştırmalar neticesinde katılımcıların yüzde 50 ornını kadınlar, yüzde 50 oranını ise erkekler oluşturdu. Yüzde 18,1 oranında ilkokul ve altı, yüzde 18,1 oranında ortaokul-ilköğretim, yüzde 37,3 oranında lise ve dengi, yüzde 26,5 oranında ise yükseköğretim ve üzeri eğitim almış olan katılımcıların yüzde 33,8 oranındakiler özel sektörde işçi olarak çalışıyor.

Türkiye’de çalışan farklı mesleki gruplardan (emekli, öğrenci, küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan işçiler, kamu sektöründe çalışan işçiler) yapılan bir anket sonucunda, üretim yapısını yansıtan işletmelerin listesi oluşturuldu. Daha sonra bu işletmelerin sahipleri ve profesyonel yöneticileriyle görüşmeler yapıldı.

Ortak Kamuoyu Asgari Ücret Beklentisi; 7 bin 845 TL

Bir ankete katılan işçiler, işverenler ve diğer mesleklerden oluşan vatandaşlar, 2023 yılı için asgari ücret beklentilerini ifade etti. İşçilerin beklentisi 7 bin 500 TL ve üzeri, işverenlerin beklentisi ise 7 bin TL iken, diğer mesleklerden oluşan vatandaşların ortak beklentisi 7 bin 845 TL olarak hesaplandı. Ayrıca, asgari ücretle çalışan işçilerin asgari ücret beklentisi ortalama 7 bin 630 TL olarak tahmin edildi.

asgari ücrette karar günü... asgari ücret 2023 ne kadar olacak?

ASGARİ ÜCRET 2022’DE NE KADAR BELİRLENMİŞTİ?

Ocak 2022’de yüzde 50,5 oranında artışla 2.825,90 TL’den 4.253,40 TL olmuştu. Bu zam oranı yarım asrın en büyük artışı olurken, küresel enflasyonun çalışanların alım gücünü tahrip etmesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatlarıyla asgari ücrete Temmuz zammı yapıldı. Asgari ücret Temmuz ayında yaklaşık yüzde 30 oranında artışla net 5.500,35 TL olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu