Gündem

Ankara Sağlık Turizmi Sektörü Afrika Pazarına Açılıyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Çağlar Yılmaz, eylül ayında Nijerya’da yapılacak sağlık turizmi fuarında Ankara’nın sektördeki uzmanlığını, teknolojik imkanlarını ve tedavi olanaklarını Afrika pazarına tanıtmaya yönelik izlenecek yol haritasını belirlemek üzere sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Çağlar Yılmaz, “Ankara’yı sağlık turizminde dünyanın bildiği bir merkez haline getirmek istiyoruz.” dedi. ATO’dan yapılan açıklamaya göre, Yılmaz, eylülde Nijerya’da yapılacak sağlık turizmi fuarına yönelik olarak Ankara’nın sağlık turizmi potansiyelinin tanıtımında izlenecek yol haritasını belirlemek üzere sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

ATO olarak kentin sağlık turizmindeki potansiyelinin dünyada bilinirliğini artırmak amaçlı yoğun çalışma yürüttüklerini belirten Yılmaz, söz konusu fuarın başkentin sağlık sektöründeki uzmanlığını, teknolojik imkanlarını ve tedavi olanaklarını Afrika pazarına tanıtmak açısından önemli olduğunu ifade etti. Yılmaz, Ankara’yı sağlık turizminde dünyanın bildiği bir merkez haline getirmek istediklerinin altını çizdi.

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Çağlar Yımaz, sağlık turizminin 37 sektörü dolaylı olarak etkilediğini, bölge ticaretinin ve ekonomisinin gelişimine katkı sağladığını vurgulayarak, başkentin sağlık turizminden henüz yeterli payı alamadığını belirtti. Yılmaz, şu ifadeleri kaydetti: “2022 yılında tedavi gören 337 bin sağlık turizmi hastasından 1 milyar 10 milyon dolar gelir sağlamışız. Bu rakamı hesapladığımızda her hastanın yaklaşık 3 bin dolar civarında harcama yaptığını görüyoruz. Yani sağlık turisti, normal bir turistin 5 katı kadar harcama yapıyor. Ankara’ya yurt dışından bu kadar hasta gelirken günlük yurt dışı uçuş sayısı 20 civarında kalıyor. Yurt dışı uçuşlardaki bu azlığa rağmen Ankara’mız yine de büyük başarı sağlamış.” (Kaynak: AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu