GündemSon Dakika

Anayasa Mahkemesi’nden Ek MTV Kararı

Anayasa Mahkemesi(AYM), 2023 yılı için ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmasını öngören düzenlemenin iptali hakkındaki başvurunun oybirliğiyle reddine karar verdi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin etkilerinin azaltılması amacıyla ortaya çıkan ekonomik kayıpların karşılanmasında kullanılmak üzere bir defaya mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi uygulanmasına karar verilmişti. Ek verginin, ağustos ve kasım aylarında iki eşit taksit şeklinde tahsil edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu karar, CHP’nin itirazıyla anayasa mahkemesine taşınmıştı. Mahkeme kurulu, bugün gerçekleştirdiği toplantıyla hükmün iptali başvurusunu esastan görüştü.

AYM, Kanun’un, bir defaya mahsus olmak üzere, 2023 yılı için tahakkuk ettirilen motorlu taşıtlar vergisi tutarı kadar ek motorlu taşıtlar vergisi ödenmesini düzenleyen 1. maddesinin ilgili hükümlerinin Anayasa’ya uygun olduğuna ve iptal isteminin reddine karar verdi. Oy birliğiyle alanına kararın gerekçesi daha sonra bildirilecek. (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu