Sendika

Anadolu Sağlık-Sen: “Gelir Sabit Kalırken, Giderlerin Artışı Memurun Canını Yakıyor!”

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, memur ve memur emeklisinin gelirlerinin sabit kaldığını, giderlerinin arttığını, gerçek anlamda bir artış yapılmasının zorunlu olduğunu belirtti.

Necip Taşkın, akaryakıt ve dövizdeki dalgalanmalar nedeniyle neredeyse her şeye zam geldiğini ve bunun dar ve sabit gelirli memur ve memur emeklilerinin yaşamını olumsuz etkilediğini vurgulayarak, dar ve sabit gelirli çalışanların mutfaklarında yangın olduğunu, bunun yanı sıra çalışanların yüksek vergi oranı sebebiyle daha fazla vergi vererek ayrıca mağdur olduklarını dile getirdi.

Vergi artışlarının özellikle kamu çalışanlarını mağdur ettiğini ifade eden Taşkın, şu açıklamayı kaydetti;

“Öncelikle vergide adaletin sağlanmasını istiyoruz. Doğrudan vergi gelirlerinin dolaylı vergi gelirlerinin altında kalması vergi sistemindeki adaletsizliğin derinleştiğini ortaya koyuyor. Piyasalarda ürün fiyatlarının artması, ulaşım ve kiradaki artışlar, dar ve sabit gelirli kamu çalışanlarının maaşı cebine girmeden eriyip gitmesine neden oluyor. Dolayısıyla kamu çalışanları geçim sıkıntısı çekiyor. Çarşıda pazarda yangın büyürken, memur ve emeklileri kredi kartlarıyla yaşıyor. Ancak bunun da maliyeti her geçen gün artıyor. Olan yine dar ve sabit gelirliye oluyor.

Büyük zamlar ve vergi artışları nedeniyle maaşlar hızla eriyor, buna karşılık gelirler sabit kalıyor; bu da geçim sıkıntısını derinleştirirken, yüksek enflasyon nedeniyle yoksulluk artıyor, geçim sıkıntısı daha da derinleşecek. 1 ocak’tan itibaren maaşlara yapılacak zamların TÜİK verilerine göre ve seçime yönelik oransal olarak büyük görünecek, psikolojik etki yaratmak amacıyla bahar havası estirecek şekilde değil, gerçek enflasyonun üstünde, reel bir artış yapılması gerekmektedir. Aksi halde maaşlara yapılacak zam birkaç ay içinde eriyip gidecektir. Zaten alım gücü neredeyse bitmiş olan memur ve emeklinin kemer sıkacak hali kalmadı. Bunlar dikkate alınarak; vergi dilimleri yükseltilmeli, vergi oranı %15’te sabitlenmeli, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını sağlayarak vergide adaleti sağlayacak bir sisteme geçilmelidir. Memurdan daha az vergi alınarak, enflasyonun üstünde maaş zammı ve refah payı verilerek reel artış yapılmasını istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu