Sendika

Anadolu Sağlık-Sen: AYM, %2 Sendika Barajını İptal Etti!

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, %2 sendika barajının Anayasa Mahkemesince iptal edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Taşkın, %1 sendika barajının Danıştay tarafından iptal edilmesinin ardından, “7429 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 4. Maddesi ile sendikalara getirilen %2 barajının iptal edildiğini dile getirerek, bu önemli kararın kamu çalışanlarına hayırlı olmasını temenni etti.

Genel Başkan Necip Taşkın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bugüne kadar Toplu Sözleşme ikramiyesini eksik alan üyelerimizin eksik aldıkları meblağın ödenebilmesi için hukukçularımızla görüşmeler an itibariyle başladı. Eksik yapılan ödemelerin geriye dönük iadesi için Danıştay’da açılmış dava var. AYM’nin iptal kararıyla birlikte Danıştay’da buna uygun karar verecek ve Toplu Sözleşme ikramiyelerini eksik alan sendika üyeleri kalan miktarları da alabileceklerdir.

%2 sendika barajı; 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 657 Sayılı Kanun, diğer mevcut Kanunlar, Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmeler ve hukuk normlarına aykırıdır. %2 düzenlemesiyle kurumlarda çalışma barışının bozulacağını, demokrasiye vurulan büyük bir darbe olduğunu defalarca ifade ettik. Yetkili Konfederasyon ve bağlı sendikalar bu hukuksuzluğa karşı adeta zil takıp oynar hale geldiler! Sessiz kaldılar, üye kaydetme derdine düştüler. Memurun hak ve hukukunu korumak adına ciddi mücadele veren sendikaların yaşamalarına engel olmak için her şeyi yaptılar. Nihayet bu hukuksuzluk sona erdi. Unutmayın; sarı sendikalar Toplu Sözleşme de maaş zammı yerine sadece bu maddenin peşine düşmüştü! Artık tüm sendika üyeleri eşit olarak aynı parayı alacak. Öğrendiğimize göre AYM henüz gerekçeli kararını yazmamış. Karar çıktıktan sonra iptal gerekçelerini daha net görebileceğiz. Tüm sendikalara ve kamu çalışanlarına hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu