Ambulans Uçak 3 Hasta İçin Havalandı

Ambulans Uçak 3 Hasta İçin Havalandı

Şimdiye kadar sağlık sektöründe hem yurt içi hem yurt dışında binlerce hastanın kurtulmasına vesile olan ambulans uçaklar bu defa, yeni doğmuş bir bebek, 14 yaşındaki bir çocuk ve 66 yaşındaki üç hastanın hayata tutunabilmesi sebebiyle havalandı.

AA ekibi, dünyada az sayıda olan 4 sedyeli yoğun bakım donanımlı uçak ambulansın ülkenin bir yanından diğer yanına oldukça kısa bir süre içerisinde gittiği, havada 2 binden fazla kilometre katettiği yolculuğunu görüntüledi.

Uçuş sırasında gidilecek güzergahlar açısından bilgi veren kaptan pilot Ali İmren, “Bugün hastalarımız için Rize-Erzurum-Şanlıurfa-Ankara-İstanbul ve tekrar Ankara’ya dönüş yapacağımız ‘6 bacaklı’ uçuş görevini gerçekleştireceğiz. Sağlık Bakanlığı ambulans uçak ekibi olarak 24 saat esasına dayalı, 12’şer saatlik dönüşümlü ekipler olarak bu görevi yürütüyoruz.” açıklamasını yaptı.

İçindekiler

– İlk durak Rize’den alınan hasta: “Devletimiz bu imkanları bize sağlıyor”

Ankara’dan kalkış yapan ambulans uçak ekibinin ilk durağı Rize oldu. Sindirim sistemi kanaması sebebiyle ileri tetkik ve tedavisi için İstanbul’a gönderilmesine karar verilen 66 yaşındaki Abidin Aydın, Rize-Artvin Havalimanı’ndaki kara ambulansından alınarak hava ambulansına transfer edildi.

Hasta Aydın, hislerini, “2018’de karaciğer nakli oldum, sağlığım iyiydi. Fakat bir süre önce kanamalarım başladı. Bu nedenle İstanbul’a götürülüyorum. Allah devletimize zeval vermesin, bu imkanları bize sağlıyorlar.” sözleriyle ifade etti.

– 14 yaşında akciğer problemi olan çocuk Erzurum’dan alındı

Rize’den Erzurum’a uçan ambulans, burada, akciğer hastalığından muzdarip olan ve ileri tetkiklerin yapılması için Ankara’ya nakledilmesi gereken 14 yaşındaki Muhammed’i aldı.

Küçük hastanın durumuna yönelik ilk incelemelerin ardından solunum cihazına bağlayan ambulans uçağın sağlık personelleri, bir sonraki durak olan Şanlıurfa’ya gitmek üzere havalandı.

– Şanlıurfa’daki 3 günlük bebek, ameliyat sebebiyle Ankara’ya sevk edildi

Ambulans uçak, son durağında Şanlıurfa’da henüz 3 gün önce gözlerini açan ancak kalp rahatsızlığı geliştiğinden dolayı entübe edilen ve ameliyata alınmasına karar verilen bebeğin imdadına yetişti.

Kara ambulansından kuvöz içerisinde alınan bebek, sağlık ekipleri tarafından ambulans uçakta hazır bulunan diğer kuvöze transfer edildi. Bebeğin ilk muayenesinden sonra uçak, üç hastayla birlikte Ankara’ya doğru uçtu.

Hastalarla moral verip gülmelerine sebep olmak amacıyla yolculuk sırasında sık sık sohbet eden uçağın doktoru ve sağlık personelleri, küçük bebeği de kuvözün dışından güldürmek için çabaladı.

– “Yoğun bakım şartlarına uygun şekilde sevk ediyoruz”

Son hasta da alındıktan sonra durumlarına ilişkin bilgiler veren ambulans uçağın doktoru Onur Ertezkoşan, minik bebekte “hipoblastik sol kalp sendromu” tespit edildiğini ve acil ameliyat ihtiyacı sebebiyle Ankara’ya getirildiğini dile getirdi.

Üç hastanın da sağlığına kavuşabilmesini uman, Ertezkoşan, “Bebeğimizin havada en kısa sürede sevk edilmesi büyük önem taşıyordu. Bunu dikkate aldık, yoğun bakım şartlarına uygun şekilde sevk ediyoruz. 66 yaşındaki hastamız için de gerektiğinde kan takviyesi sağlayabilecek bir donanımla havalandık. 14 yaşındaki hastamızın ise oksijen seviyeleri iyi, kendisiyle güzel bir iletişim kuruyoruz. Üç hastamızın da şu an için durumu stabil.” sözlerini kullandı.

Ambulans uçağın Ankara’ya inişinin ardından kara ambulansları da apronda hazır bekliyordu. 3 günlük bebek tedavisi için Etlik Şehir Hastanesine, 14 yaşındaki çocuk ise Ankara Şehir Hastanesine ambulansla götürüldü.

Rize’den alınan hasta Abidin Aydın için tekrar havalanan ambulans uçak, bu defa hastayı İstanbul’a götürdü.

Ambulans Uçak 3 Hasta İçin Havalandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir