Gündem

Alzheimer Aşısının İlk Deney Sonuçları Açıklandı

Amerika Kalp Derneği’nin 2023 Temel Kalp Damar Bilimleri Konferansı’nda Tokyo’daki Juntendo Üniversitesinden katılan araştırmacılar, Alzheimer hastalığının etkilerini azaltmak için geliştirdikleri aşının ilk deney sonuçlarını paylaştı.

Bu çalışma ile hastalığın seyrininin tamamen değişebileceğini iddia eden araştırmacılar, Alzheimer ile ilişkilendirilen ve yaşlanma belirtisi olan glikoproteinleri (SAGP) taşıyan hücreleri yok ettiğini ifade ederken aşının etkilerini, fareler üzerinde deneyler yaparak gözlemledi.

Bu doğrultuda, farelerin beyin fizyolojisini değiştirerek Alzheimer hastası insan beyni ile benzer şartları sağlayan bilim insanları, kontrol grubundaki değişiklik yapmazken deney grubundaki farelere ikinci ve dördüncü aylarda SAGP aşısı yaptı.

Alzheimer’ın ileri evrelerindeki hastaların endişe belirtileri göstermediğini ve dikkatlerini toplayamadığını dile getiren araştırmacılar, altıncı ayda yapılan labirent deneylerinde aşılı farelerin sağlıklı farelere benzer şekilde tedirgin ve dikkatli davrandıklarını belirtti.

Aşıyla Birlikte Alzheimer’ın Sebep Olduğu Davranışsal Bozuklukların Giderilmesi Ümit Ediliyor

Araştırmacılardan Dr. Chieh-Lun Hsiao, meydana getirdikleri aşının Alzheimer sürecinde beyinde oluşan iltihapları azaltmanın yanında farelerin davranışlarında iyileşme göstermeleriyle diğer alzheimer çalışmalarından ayrıldığı noktaya dikkat çekti.

Alzheimer hastalığında mikroglia hücrelerinde SAGP proteinin artış gösterdiğini belirten doktor, gelecek aşı çalışmalarında aktivasyon halindeki mikrogia hücrelerini yok edilmesi ile beyindeki iltihabı kontrol altına almayı ve nihayetinde hastalığın sebep olduğu davranışsal bozulmaları onarmayı hedeflediklerini söyledi. Halihazırda herhangi bir bilimsel dergide yayımlanmayan araştırmanın detayları Amerika Kalp Derneği’nin internet sitesinden paylaşıldı. (Kaynak: AA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu