Alman Çift Sahra Hastanesinde Gönüllü Olarak Çalışıyor

Alman Çift Sahra Hastanesinde Gönüllü Olarak Çalışıyor

6 Şubat’ta Kahramanmaraş depremleriyle sarsılan Hatay’da kurulan sahra hastanesinde birçok gönüllü sağlık çalışanı hizmet veriyor. Alman vatandaşı 58 yaşındaki sağlık teknikeri Thomas Lorenz ve 56 yaşındaki hemşire eşi Silke Lorenz, yardım amacıyla 20 gün evvel Türkiye’ye geldi.

Kiralamış oldukları panelvana tıbbi malzeme dolduran çift, ilk olarak Hatay’ın Antakya ilçesinde depremzedelere mobil olarak ilk yardım, yara bakımı şeklinde sağlık hizmetleri verdi. Sağlıkçı çift, buradaki yardımların ardından İskenderun’daki Karaağaç Mahallesi’nde bulunan sahra hastanesine geçerek çalışmaya başladı.

Silke Lorenz, AA muhabirine, 2 yıl evvel Almanya’da meydana gelen sel felaketinde de gönüllü olarak görev yaptığını ve acil durumlara alışık olduğunu ifade etti.

Birçok yaralıya müdahale ettiklerinden bahseden Lorenz, “İnsanları tedavi ederken önceliği hangisine vereceğimi bazen bilemediğim için o beni zorladı. Hastanede de ihtiyaç olan her istasyonda bulunmaya çalışıyorum. Çoğunlukla ağrısı ve kaşıntısı olanları bana yönlendiriyorlar. Ben de kremlerle yardımcı oluyorum.” sözlerini kullandı.

​​​​​​​İskenderun’da pek çok dost kazandığını söyleyen Lorenz, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Birçok insan kalbimizde yer etti. Çok dostluklar da götüreceğim buradan. Çeviri programıyla anlaşıyoruz belki ama onları kalbimde taşıyacağım. Birçok anım var. İnsanların bana sarılışını unutamam. Ben onlara tedavi uyguladıktan sonra bana sarılarak teşekkür ediyorlar. Bütün Türk halkına teşekkür etmek istiyorum. Bizi böyle bir misafirperverlikle kucakladıkları için.”

Lorenz, Antakya ilçesinde görev yaptıkları esnada çok sayıda akrabasını kaybeden bir kişinin yardım etmek amacıyla koşuşturmasını hiçbir zaman unutmayacağını da aktardı.

Thomas Lorenz de aile bütçesi ile depremzedelere yardımcı olmak amacıyla geldiklerini belirterek, “İhtiyacı olan insanlara ailecek yardım etmemiz gerektiğini düşündük. İlk düşüncem bu oldu. Deprem bölgesini görünce çok üzüldük. Arabamızın bagajına koyduğumuz sağlık malzemeleri ile sokak sokak gezip yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeye çalıştık.” söylemlerinde bulundu. (Kaynak: AA)

Alman Çift Sahra Hastanesinde Gönüllü Olarak Çalışıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir