Gündem

Toplu Sözleşme İle Aile Yardımı Ödeneği Ne Kadar Olacak?

Milyonlarca memur ve memur emeklilerini yakından ilgilendiren 2024-2025 yıllarını kapsayacak olan 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme Görüşmelerinde hükümet cephesini temsilen masada yer alan Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen tarafı kısmi bir anlaşma sağlayarak, 11 hizmet kolunun tamamında mutabık oldu. 1 Ağustos’ta başlayan müzakere sürecinin tamamlanmasının ardından, Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen, memur ve emeklilerinin zam oranında anlaşma sağlayamazken, 11 hizmet kolunda Kamu İşveren Heyeti ile yetkili sendikalar arasında uzlaşma sağlandı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğiyle başlayıp, sona eren görüşmelerden sonra, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kamu Toplu Sözleşme Görüşmelerinin tamamlandığını ifade eden Yalçın, şu değerlendirmelerde bulundu; “Oransal kısımda mutabakat sağlayamadık. Oransal kısım hakeme gidecek ve tahkim süreci başlayacak ama genel toplu sözleşmeye ilişkin oransal zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi 11 hizmet kolunda mutabakatla toplu sözleşme sonuçlandı.”

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme Görüşmelerinde uzlaşma sağlanan konulardan biri de Aile Yardımı Ödeneği oldu. Buna göre, ödenek konusundaki yeni mevzuat şöyle olacak;

38. Aile yardımı Ödeneği
(1) 657 sayılı Kanunun 202 nci maddesi uyarınca eş için “2.134” olarak uygulanan aile yardımı ödeneği gösterge rakamı “2.273” olarak uygulanır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu