Gündem

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan Fahiş Kira Fiyatlarına İlişkin Açıklama

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilere gündeme dair soruları yanıtladı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira fiyatlarının uyuşmazlıklarında arabuluculuk yönteminin çözüme kavuşmasındaki önemine vurgu yaparak, fahiş kira fiyatlarına ilişkin son kararı açıkladı. Bakan Tunç, 1 Eylül tarihinde kira davalarında zorunlu arabuluculuk uygulamasının başlayacağını duyurdu. Ayrıca, konut kira sözleşmelerinde 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yıllık kira artışının yüzde 25’i geçemeyeceğini belirtti.

ZAM ARTIŞ ORANI YÜZDE 25 OLARAK SINIRLANDI

Kira fiyatlarında artış oranının yüzde 25 olarak sınırlandırıldığını ifade eden Bakan Tunç, “Geçen yıl Borçlar Kanununa eklenen geçici maddeyle konut kira sözleşmelerinde yıllık kira artışı azami yüzde 25 olarak sınırlandırılmıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisinde gerçekleşen yasal düzenlemeyle bu süre 1 Temmuz’dan itibaren 1 yıl daha uzatıldı. Konut kira sözleşmelerinde 1 Temmuz 2024 tarihine kadar yıllık kira artışı yüzde 25’i geçemeyecek” dedi.

ARABULUCUK DÖNEMİ BAŞLIYOR

1 Eylül’de kira davalarında zorunlu arabuluculuk döneminin başladığını belirten Tunç, “Kiracı veya kiralayan kira bedeli veya tahliye ile ilgili dava açmadan önce arabulucuya başvurması zorunlu olacak. İş hukukundan doğan davalar, ticari davalar, tüketici davalarında uygulanan zorunlu arabuluculuk kapsamına 1 Eylül itibarıyla kira davalarının yanı sıra kat mülkiyetinden doğan davalar, komşuluk hukukundan doğan davalar, ortaklığın giderilmesine ilişkin davalar da alınıyor. Kira uyuşmazlıklarının mahkemeye intikal etmeden arabuluculuk yoluyla çözüme kavuşması, tarafların daha az masrafla ve daha hızlı ve barışçıl bir yöntemle uzlaşmalarını sağlayacak, bu durumda mahkemelerin iş yükü de azalmış olacak” ifadelerinde bulundu. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat