Gündem

Nüfusun Bir Buçuk Katı… Acil Servislere 2022 Yılında 130 Milyon Başvuru Yapıldı

Her geçen gün sayısı yüzü aşan kişiler farklı türden taleplerden ötürü acil servislerin yolunu tutuyor. Acil servislere 2022 senesinde 130 milyon başvuru yapıldı. Uzmanların görüşlerine göre bu servislere başvuran 130 milyon kişinin büyük bölümünün şikayeti ‘acil’ değildi.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Etlik Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Saç dökülmesinden tutun da ayakkabı vurması, bunun dışında iştahsızlık için ilaç yazılması talebi, hapşırma için acil servise başvurma talebi, iğne ya da serum olmadan iyileşemiyorum talebi gibi, çocuğum olmuyor diye bile acil servise başvuran insanlarımız mevcut.” ifadelerini kullandı.

Nüfusun yaklaşık bir buçuk katı

Muayene edilen 130 milyonu aşkın hastanın, 85 milyonluk nüfusun yaklaşık bir buçuk katının acil servislerde muayene olduğunu ifade eden Kayıpmaz, “332 milyon nüfusuyla Amerika Birleşik Devletleri’ne baktığımızda yıllık acil servis başvurusunun 130 milyon olduğunu görüyoruz.” dedi.

Gerçekten hasta olan vatandaşların alacağı hizmet aksıyor

Acil Servislerde kalp krizi, inme, yanık, trafik kazası ve buna benzer durumlarda çabucak müdahale sağlanıyor. Polikliniklerde bakılması gerekirken hastaların acillere gitmesi kritik durumdaki hastaların mağdur olmasına sebep oluyor. (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat