GündemSon Dakika

5 Yeni Hastane Depremlerin Merkez Üssü Kahramanmaraş’a Yapılacak

Merkez üssü Pazarcık ve Elbistan olan 6 Şubat depremlerinde Kahramanmaraş’ta ağır hasar alan birçok kamu ve özel hastanelerin yerine 5 yeni hastane yapılacağı duyuruldu.

Depremzedelerin sağlık ihtiyacının karşılanması adına Sağlık Bakanlığı tarafından çalışma başlatılırken, Türkoğlu’na 120, Nurhak’a 50 ve Onikişubat ilçesine 400 yatak kapasiteli acil durum hastanesi yapılması hedefleniyor. Öte yandan Dulkadiroğlu’na 400 yataklı “Ferhuş Sağlık Kompleksi” ve Onikişubat ilçesine 1000 yataklı “Kahramanmaraş Şehir Hastanesi” yapılması kararlaştırıldı.

2024 yılında hizmete açılması planlanan acil durum hastaneleri, ağır çelik yapı tekniği ve modüler duvar sistemi kullanılarak inşa edilecek. Ferhuş Sağlık Kompleksi’nin 2024 yılının Mart ayında, Kahramanmaraş Şehir Hastanesi’nin ise 2024 yılının Ocak ayında hizmete açılması planlanıyor.

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, 6 Şubat depremlerinin ardından kentteki birçok kamu ve özel hastane binasının zarar gördüğünü açıkladı.

“Biz bu 5 hastaneyi yaparak şehrimizi 6 Şubat öncesine kavuşturmak istiyoruz”

Vali Ünlüer, kentin yeniden ayağa kaldırılması için var güçleriyle çalıştıklarını dile getirerek şu açıklamayı kaydetti; “6 Şubat depremlerinde ilimiz sağlık alanında maalesef büyük bir yıkım aldı. Biz bu 5 hastaneyi yaparak şehrimizi 6 Şubat öncesine kavuşturmak istiyoruz. 5 yeni hastanemiz yapılacak. Bunlardan biri Nurhak’a 50 yataklı diğeri Türkoğlu’nda 120 yataklı, iki ilçemize acil durum hastanesi yapılacak. Bunlar çelik imalatlı olacak. Yatay mimariye göre inşa edilecek ve 150 gün süresi olacak. 2024 Şubat ayında da hizmete girecekler. Kent merkezinde de 400 yataklı acil durum hastanemizin yapımı için bugün ihalesi yapılacak. 1000 yataklı şehir hastanesinin de aralık ayında plan ve projeleri tamamlanacak ve 2024 Ocak ayında da ihalesi yapılacak. Bir de Dulkadiroğlu ilçesi Ferhuş Mahallesi’nde bulunan hastanemizin yatak kapasitesini arttıracağız. Toplamda ilimize 2000 yatak kapasiteli hastane kazandırmayı planlıyoruz. Bunlar gerçekten çok büyük yatırımlar.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu