Gündem

5 Günde 3 Vaka: Bir İlimiz Diken Üstünde

Sivas’ta vücuduna kene yapışan 36 yaşında bir kadın yaşamını yitirdi. Sivas’ta kene ısırması nedeniyle peş peşe üç ölümlü vaka gerçekleşti.

Sivas ilinde son beş günde kenelerden kaynaklı üçüncü ölüm kayıtlara geçti. Kene sebebiyle hayatını kaybeden diğer 2 kişinin ise yaşlarının henüz 25 olduğu öğrenildi. Halk arasında bilinen adıyla kene ısırması olan Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA) hastalığı, sıcaklıkların artmasıyla çoğaldı.

36 YAŞINDAKİ KADIN KURTARILAMADI

Sivas‘ın Gölova ilçesine bağlı Boğazköy Köyü’nde yaşayan 36 yaşındaki Ş.T’nin vücuduna kene yapıştı. Bir süre sonra rahatsızlanan Ş.T, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle anestezi yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Ş.T, müdahaleye rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

2 GENÇ KENE ISIRMASIYLA CAN VERDİ

Bunun dışında, yine Sivas’ta dün Merkeze bağlı Olukman köyünde hayvancılıkla uğraşan 25 yaşındaki E.N’nin vücuduna kene yapışmıştı. Tedavi altına alınan genç tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. 6 Haziran günü ise, Gemerek ilçesine bağlı Eşikli köyünde çobanlık yapan 25 yaşındaki Afganistan uyruklu Gülbidin Ekberi, vücuduna kene yapıştıktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Yakınlarına teslim edilen Ekberi’nin cenazesi Afganistan’a götürüldü.

Söz konusu hastalığın en fazla görüldüğü iller Sivas, Tokat, Çorum ve Yozgat olarak belirlenirken bu illerde son dönemde artan kene popülasyonu ve vakalar endişe verici boyutlarda. Vakaların büyük kısmını ise tarım ve hayvancılıkla uğraşanlardan oluşmaktadır.

KENE ISIRMASINDAN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Uzmanlar, kenelerin yüzde 70-80’inin bacaktan vücuda doğru çıktığını bu nedenle pantolonların paçalarını çoraplarının içerisine alınmasını öneriyor. Uzun kollu giyecekler giyilmesi, açık renkli özellikle beyaz giyecekler giyilmesi, mutlaka ahıra dönen hayvanların kontrol edilip üzerlerinde kene varsa ilaçlarla bertaraf edilmesi gerekiyor. Uzmanlar, kene ısırması durumunda hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması hayati öneme sahip olduğunu belirtiyor. (Haberler.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat