Gündem

27 Yıllık Bir Ebe’nin Kaleminden… “Bir Ebe Nerede Çalışır?”

Beypazarı Devlet Hastanesinde görev yapan 27 yıllık ebe, hastanede bir gününü anlattı.  Ağır iş yükü ve görev tanımı dışında çalıştırılmanın zorluklarından bahseden ebe, “Yorulan bedenim değil, kalbim.” ifadelerini kullandı.

İşte kaleme aldığı mektubunun satırbaşları…

“Hastanemde nasıl mı çalışıyorum?”

“Ben son dört yıldır Beypazarı devlet hastanesi nde görev yapan 27 yıllık kadrolu bir ebe yim. Hastanede nasıl mı çalışıyorum anlatayım size saat 16:00’da eğer nöbette doğum hastası gelmez ise hemen triyaj görev yerimi alırım diğer acil Servis çalışanlarını Off’a çıkarırım. Gelen tüm gece muayeneleri ve doğum hastaları için servise çıktığında hatta sevke gittiğimde Acil çalışanlarına haber veririm çünkü gece onlar benim amirlerim!!

 

“Emeğimin karşılığı, değerini görür demek isterdim ama maalesef”

Yöneticilerimize bu olayın bir mobbing olduğunu söylediğimde aldığım cevap serviste acil doğum beklemek yatmakmış oldu. Ben bir bebeğim boşluklarda Triyaj yaparım servisinde doğum beklemek veya acil hasta beklemek yatmaya eşdeğer görülen bir amir güruhu ile çalıştığım hastanede donanımlı bilgili tecrübeli bir ebe olmam çok takdir edilir emeğimin karşılığı değerini görür demek isterdim ama maalesef.

 

Ayrıca servisimizi lohusa dışında ftr hastaları da yatmaktadır. Gece Triyaj görevi 24:00’da son bulur ama gece gelen tüm gebelere ebe olarak bakarım merkeze sevk çıkarsa giderim teslim eder dönerim hastaneme. Nöbetten en can alıcı ise sabah 7:00 ile 8:00 saatlerinde gelen gebeler olur niye dersiniz 112 sevki kabul etmez. Çünkü mesai saati ile kadın doğum uzmanınız geliyor der reddeder peki o gibi kimin? O gebe iki ebe nin dir.

 

“Yorulan bedenim değil kalbim”

Evet 08:00’da nöbetim bitecek artık eve gitmek istiyorum ben bir ebeyim boşluklarda Trier yaparım serviste doğan beklemek veya aile hasta beklemek yatmaya eşdeğer görülen bir amir güruhu maalesef yorulan bedenim değil kalbim yenilmeyeceğim, üzülmeyeceğim 21 28 Nisan Ebeler haftamız kutlu olsun.”

27 yıllık bir ebe'nin kaleminden... "bir ebe nerede çalışır?"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat