GündemPersonel Maaşları

2024 Ocak Ayında Memur Maaşları Nasıl Olacak? Ne Kadar Zam Verilmesi Bekleniyor?

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaş zammında enflasyon farkı Ocak ayında netlik kazanacak ve toplam zam oranı belli olacak.

AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin memur emekli zammına ilişkin yaptığı açıklamada ; “Türkiye’de 3 statüde emeklimiz var. Memur, SSK işçi ve Bağ-kur esnaf emeklileri diye 3 kategori var. Burada memur emeklilerin maaşı toplu sözleşme kapsamında yapılıyor. Toplu sözleşmede de 6 aylık zam dilimleri haricinde bir de enflasyon farkı dahil ediliyor. SSK ve Bağ-kur emeklilerinin maaş artışları mevzuata göre son 6 ayda gerçekleşen TÜFE oranında oluyor.” ifadelerine yer verdi.

“Ocak ayında yüzde 50’ye yakın artış bekleniyor”

Ağustos enflasyon oranının açıklanmasıyla yaklaşık 6.5 milyon memur ve memur emeklisinin alacağı zamda iki aylık enflasyon farkı netlik kazandı. Buna göre, yüzde 29,58’lik zam oranı kesinleşti.  Tarkan Zengin, memur ve emeklileri için beklenen zam oranına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu; “OVP enflasyon hedeflemesine göre baktığımızda son 6 aylık enflasyonun yüzde 37,76 olmasının bekliyoruz. Enflasyon farkıyla birlikte ocak ayında memur ve emeklileri yaklaşık olarak yüzde 49,46 oranında yani yüzde 50’ye yakın artış öngörülüyor. SSK ve Bağ-kur’lulara yüzde 37,76 artış onlar için yasal olarak öngörülüyor.”

Ocak ayında memur ve emeklilerin zam oranlarına ek artış ya da refah payı eklenmesi seçenekler arasında yer alırken, zammın netleşmesi için son 4 aylık enflasyon verilerinin açıklanması gerekiyor.  (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu