Gündem

2. Basamak Teşvik Ek Ödeme Tutarları (Hastaneler)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının, alacakları teşvik ödemesi miktarlarını yarın öğreneceklerini bildirdi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından, “Hayat insana her gün yeni bir şey öğretiyor. Örneğin hangi sağlık çalışanı ne kadar teşvik ödemesi alacağını yarın öğrenebilecek.” paylaşımında bulundu.

İşte, 2. Basamak Teşvik Ek Ödeme Tutarları (Hastaneler)

 

2. basamak teşvik ek ödeme tutarları (hastaneler)

10 Yorum

 1. Bakanlık güzel iş çıkarmış her ne kadar düşük oranlar olsada çalışan çalışmayan belli olsun demiş masa başı müdürlük gülleri ile hastanelerde canı çıkan sağlık çalışanları arasında bir fark oldu artık demiş her basamak farkli ödeme alacak bu sayede masa başına kacislarin önüne geçmiş olacak para kazanmak isteyenler hastanelere gelecek yok ben rahat yer olsun 8,5 mesai yapayım para bana lazım değil diyenler bütün tatiller de tatilimi yapayım az alacak 3.basamak eğitim araştırma ve üniversite hastaneleri çalışanları ile 1. Basamak çalışanları farklı alacakBakanlık doğru olanı yapmış çok çalışan yoğun tempolu calisan hasta yükü çok olan kazancı çok olan çok para alacak az çalışan hasta görmeyen kısaca.masa başında çalışan müdürlük vbv gülleri az alacak nöbeti olmayan hasta görmeyen kazancı az olan az alacak 3.basamakta çalışan bir sağlık çalışanı ile 1.basamakta yatan bir sağlık çalışanı bir olmayacak bu da en adaletli olanı yapmış demektir bakanlık yıllardır dile getirilen düzeltilmesi istenen düzeltilmiş oldu arada bir fark olmalıydı bu da olmuş gorunuyorBasamak hastaneleri farklı olacak 1.basamak kuruluşlar farklı alacak 2. Basamak hastaneleri farklı alacak 3.basamak yani eğitim araştırma ve üniversite hastaneleri farklı alacak en üst limiti 3. Basamak hastanelerinde çalışanlar alacak 2. Basamakta aynı birimde aynı aynı unvan vb olan hemşireler ile 3.basamakta çalışan hemşire aynı almayacak 3.basamakta olan çalışanlar daha fazla alacak.en güzel yönü bu olmuş 1.basaka müdürlükler toplum sağlığı merkezleri aile sağlığı merk vb yerlerin hasta yükü iş yükü az olduğunda nöbeti olmadığından kısaca masa başı iş yaptiklarindan dolayı az alacaklar 2.basamak hastaneleri yani devlet hastaneleri sempt polikinikleri de 3. Basamaktan az alacaklar en yoğun olan hasta yükü kazancı fazla olan yerler 3.basamak eğitim araştırma ve üniversite hastaneleri daha fazla olacak bu adaletli olmusBu tablo 2.basamak yani devlet hastaneleri sempt polikiniklerin de çalışanlar için hazırlanan tablo 3.basamak hastanelerinde yani eğitim araştırma ve üniversite hastanelerin de çalışanların ücretleri bu tablonun 1. 1,5 katı daha fazla olacak bilginize.

  1. Neyin kafasını yaşıyorsun sen.saglik çalışanları arasında fitne çıkartıp hastanelerde size puan getiren işleri yapan diğer sağlık çalışanlarına aman sesinizi çıkartmayın bakın 1. Basamaktakiler yatarak sizden fazla alıyordu, şimdi siz onlardan fazla alıyorsunuz diyerek gaz mı veriyon.varsin 1. Basamaktan 2000-3000 fazla alsın.Ama suda bir gerçek hastanede çalışan sağlık çalışanları ile hekim arasında 20-30 kat fark anlaşılır değil.

   1. Yav kardeş hekimin hemşireden 2000 lira fazlaya çalışacağına inanıyor muydun sen? Kim doktor olur o şartlarda. Soğan halkası mı bu 2 lira farkla Dr ol şeklinde? Bunlar bile yetmez şu şartlarda!! Biz her yerde çalışırız isterseniz siz de bi özeli deneyin!!

    1. Siz galiba benim demek istediğimi anlamamissiniz.1. basamaktaki hekimi değil sağlık personelini kıyasladım.Hekim sağlık çalışanından 2000-3000 fazla alsın değil olay 1. Basamakta çalışan saglik personeli ile 2.3. basamakta çalışan sağlık personeli kıyaslaması .Daha açık bir ifade ile 1. basamakta çalışan hemşire 2.3. basamakta çalışan hemsireden az olsa ne olur.

  2. Hakkaten şaka gibi adam.kendisi gibi sanıyor sağlık personelini.bak adam ne güzel açıklamış.Yirtinsakta alacağımız teşvik 750 tl.yok ikinci basamakta şu kadar yok üçüncü basamakta çok çalışan çok alir. Sen git doktor kandır.halk sağlığında çalışan uzm. Dr. İle hastanedeki uzm. Dr. arasındaki 13 bin tlden bahset.birak sağlık çalışanıni o güzel kafana takmayı…52 bin puan yapan hekim 27 bin teşvik + 12 bin taban= 39 bin maaş harici ek ödeme alacak Aynı birimde hekimle birlikte görev yapan hemşire750 tl teşvik+750 tl taban ek ödeme = 1500 tl ek ödeme alacak maaş harici ek ödeme ala

   1. Tamam işte Dr olmanın yolu herkese açık, sen de Dr ol olabiliyorsan. Ysp isen kendi sınırlarında kal! Hiç bir sektörde yanındaki kişi şu kadar alıyor diye karşılaştırma yok. Savcı hakimin maaşı mübaşirin dilinde mi? Aynı işi yapıyormuş!

    1. Özel sektörde de çalıştım şimdi de kamudayim.ayrıca doktoralıyım.doktorun maaşını kim belirliyor.Hukumet değil mi.Daha düne kadar hemsireden az alıyoruz diyen siz degilmiydiniz.Simdilik düne göre iyisiniz.Maasimi belirleyenler Bana varsın gitsinler demedi sen kimsin ki bana doktor ol diyorsun.Kaldi ki ben zaten o unvanı almışım..

  3. Gördük gördük uzm.dr. o kadar da zahmet edip yazmışsın ama içi boş. 2. Basamaktakiler 200-300-400 lira teşvikler aldı.yine 1. Basamaktakilerden 10-20-30 lira fazla aldılar.doktorlar için çıkartılmış beyaz sağlıkçılar içinse kara reform sizlere hayırlı olsun.6 sene tıp okuyun gibi yorumlar görüyoruz.ne gerek var bu tabanları bu teşvikleri verenler sizlerin vermediginiz oyları ile baki kalacak değiller.

  4. Çok doğru yazmışsınız ama eksik yönleri var. il-ilçe sağlık müdürlüğünde doktor çalıştırılacak işler ysp ile yürütülür deniyorsa tam amen doğru. Yok buralarda da sistem gereği doktor çalışması gerekiyorsa onlara da hastanedeki meslektaşları kadar olmasa bile bel bir oranda ek bir şeyler vermesi lazım. Yoksa birine sıfır birine yirmi otuz olmaz. Onlar da geldiği yere hastanelere geri dönerlet

  5. sayın uzman keşke yorum yaptığınızı arastırsaydınız tmm hersey adaletli ise 1. Basamakta ki 112 yi nereye koyuyorsunuz sizce nöbet tutmayan gruba mı yoksa masa. Başı iş yapanlara mı???

 2. Sağlık çalışanları doktordan mı ibaret doktor alacak 27 000 her türlü tedaviyi yapan hemşire 700 alacak hakkaniyet bu mu sağlık bakanlığı değil doktor bakanlığı

  1. Özele geç kardeş bunlar gerçekten Dr bakanlığı oldu yapılmaz artık. Devlette aldığının 3 te 1 ini alırsın ama kafan rahat olur!

  1. Gulmenize sevindim.iki yıldır yüzünüz bir teşvikle bir de benimle güldü ya bende sizin gulmenize güldüm

 3. Sayın hemşire kardeşlerim,benim iki yeğenim hemşire,kız kardeşim hemşire,kızım diş tabibi.söylemek istediğim tıp fakültelerini ne yaptılarsa da kazanamadılar.üç sene ÖSYM de şansını deneyen bile oldu ama başaramadılar.siz doktorluk nasıl kazanılır,nasıl okunur bilirmisiniz.herkes konumunu bilmeli.selam

 4. 1) Şu 15-20 kat muhabbetini kim çıkarttıysa Allah onun belasını versin. 2) Pandemi dönemindeki gibi bence adil bir ek ödeme sistemi olmadı, yardımcı sağlık personeline bir miktar daha verilmeliydi, ama 1000 teşvik değil 2-3 bin verseydiler bile eminim ki çoğunun gözü yine doktor ödemesinde olacaktı.3) Ülkede doktor açığı var, doktorlar mecburi hizmetle atanıyor. Ama diğer personel arkadaşlardan atanmayı bekleyen milyonlar var. Dost acı söyler; ben bugün gidersem özelden 50-60 bin para alırım, yerim dolmadığı zaman sistem aksar, sen gidersen bir atamayla yerin dolar.4) Futbolcu milyon euro alıyor ama ona hizmet eden masor, kondisyoner, fizyoterapist çok düşük fiyatlara çalışıyor. Bir sanatçı çok iyi alıyor ama yanında orkestra düşük ücret alıyor. hakim savcılarda benzer durum var. Peki futbolcu hatalı gol yiyince ya da gol atamayınca kimi linç ediyor bu halk, şarkıcı dtone olunca sorumluluk kimde. hakim/savcı hata yapınca HSYK kimi inceliyor? peki bizim sektörde tüm sorumluluk kimde? tedavide en ufak bir hatada halk kime hesap soruyor? Davalar kime açılıyor? 5) Siz 1 yıl önce toplu sözleşmede “hekim dışı” ibaresi ile sabit artırımı yapanlara tepki vermdiniz, zam sırası bize gelince sizin malum sen iş bırakma eylemi yaptı. neredeydiniz? Ayıp değil mi şimdi konuşmak? O dönem aldığınız %20enflasyon farklarıyla şuan kaç tl yapıyor? biz hakkımız olanı aldık bile diyemiyorum çünkü isteğimiz performans sistemi değil tek kalem ve hakettiğimiz maaş idi. Gerektiğinde iş bıraktık, bize her şeyi söylediler. Hatta buradaki çoğunun sendikası merdiven altı dedi, fetöcü dedi… Şİmdi buralarda boş konuşmak kimseye yakışmıyor. sen de hakkını ara biz de size destek verelim, biz ne kadar yalnız mücadele etsek de.6) Tıp eğitimi sırf açık kapatmak için kötüleşiyor, insanlar her doktora hastasını da götüremiyor, nitelikli cerrahi azaldı dvlette. Bu sistemin böyle gitmeyeceğini bakanlık gördü. Hakedene hakkı verilene kadar hak arayışımız sürecek. yarın bugün yanında çalıştığınız doktor arkadaşınızdan randevu talep ederken, hastanızı sıra dışında ya da randevusuz danışırken lütfen yüzünüz olsun, buraya yazdığınız hakaretlerden utanın.7) Tıp okuma yolu herkes açık. Ben şunu okudum bunu bitirdim demeyeceğim. ama şu dikkatimi çekiyor. Ben pratisyen meslektaşımdan fazla kazanıyorum ama onların hiç sesi çıkmıyor, adam uzman oldu kazansın diyor. nitelikli cerrahi yapan arkadaşım benden daha fazla kazanıyor akşama kadar ayakta duruyor yüzlerce hasta bakıyor hakkıdır tabiki diyorum. ama sizin derdiniz ne? Fazlayı hakediyoruz lafına bişey demem ama adil değil, o şu kadar alıyor ben bu kadar diyenlere uyuz oluyorum. lisans mezunu hemşirenin ilkokul mezunu için ” bizim kadar neredeyse maaş alacaklar” demesi normal ama 12 senesini uni+ uzmanlık için harcamış kişinin yüksek ücret alması onun için depresyon sebebi.

  1. Ülkemize her eğitim düzeyinin karşılığı olan derece kademeye göre hak edilen maaş bellidir. lisans mezunu bir çalışanla prof kadrosu arasında iki kat fark varsa mesela kimse neden prof benden iki kat fazla maaş alıyor demez. Kendi adıma iki kat maaş prof olana helali hoş olsun. Ve fakat maaş arasında farazi iki kat fark varken tesvikte 30 kat fark varsa kimse kusura bakmasın. Pratisyen hekim için de eğitim eğitim diyoruz tamam da lisans 4 yılsa tıp da 6 yıl. Hatta pek çok lisans mezunu aynı zamanda master yapmış oluyor. Bu araki 2 yıl otuz kat farka sebep olmamalı. Maaştaki iki kat fark nasıl 30 kata çıkıyor anlamak mümkün değil. Ha siz de tıp okuyun diyen zihniyet herkes tıp okusa yine yardımcı sağlık çalışanına ihtiyaç olmayacak mı? Bu arada YÖK e bağlı hastanelerde hiçbir hareket yok. O da ayrı bir sorun

 5. bakanlığın çıkardığı kanun ve ödemeler taraf tutma sağlık sektörinde çalışan sadece lisans hemşireleri yok lise mezunlarıda var lise mezunlarına hiçbirşey vermiyor çalışmaya gelince hepiniz birsiniz ödemeye gelince sen lise mezunusun

 6. Genel idari kadrolar sağlık bakanlığı üvey evladı maşallah sıfır.Sağlık personelleride idari kadrolarda çalışsınlar ama maaşı kadro üzerinden alsın genel idari kadrolar ayrı bir sendika kurmalı sağlık sendikasında olmamalı genel idari kadrolar sendikadan istifa etmeli .BU KADAR AYRIMCILIK OLMAZ.Yardımcı hizmetler senelerdir kadro verecekler hala sağlık sendikasına üyeler anlamıyorum.bekleyin yakında eyt cıkacak yada yaştan emekli sendikalar genel idareler için ne hak elde ettiler aidattan başka .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu