Sağlık Makaleleri

Uyku Apnesi Sağlık Sorunlarına Neden Oluyor

Toplumda sık görülen uyku apnesi, sinsi seyreden ve ani uyuklama nedeniyle ölümlü olaylara yol açabilen bir rahatsızlıktır.
En sık rastlanan uyku hastalığı olan uyku apnesi, uykuda nefesin 10 saniye ve daha uzun süreyle kesilmesine denmektedir. Acıbadem Adana Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Cem Ortaçbayram, uykudaki bu nefes kesilmelerinin bir saatte 5’ten fazla yaşanması halinde “uyku apnesi sendromu”nun söz konusu olduğu söyledi. Hastalık basınçlı hava verilerek uygulanan PAP tedavisi ile tedavi edilebilmektedir.

Uyku Apnesi Sendromu

Dr. Ortaçbayram, “Her zaman, her yerde, hatta direksiyon başında bile uyuyabilir. Yüksek şiddette horlaması çevreyi rahatsız eder; ses o kadar yüksektir ki bazen kendisi bile horlama sesinden uyanır. İşe yorgun gider, dikkatini toplamakta güçlük çeker. Çalışma zevki yok olur. Eve çok yorgun döner, televizyon karşısında uyuklamaya başlar. Ailesi ve çevresiyle iletişimi bozulur” diye konuştu.

Hastalığın Riskleri

Dr. Ortaçbayram, “Toplum genelinde hipertansiyon yaygınlığı yüzde 20 iken, bu hastalarda yaklaşık olarak yüzde 50-60’a çıkar. Hastalığın en zor tarafı sinsi seyretmesi ve ölüme yol açabilmesidir. Horlama, uykuda nefes kesilmesi, sabah yorgunluğu, sabah baş ağrısı, gün içinde uyuklama isteği, dikkati toplama bozukluğu, trafik kazalarında artış, kalp sorunları ve hipertansiyon, gastroözofageal ve larengofarengeal reflü, cinsel isteksizlik.

Hastalığın Tespiti

Uykululuk değerlendirmesinde objektif veriler elde edebilmek için “Epworth Uykululuk Ölçeği” kullanılıyor. Dr. Ortaçbayram, “Bu yöntemde hastaya çeşitli durumlar ile ilgili sorular sorularak uyuklama şiddeti ölçülür. Buna göre 10’un altındaki değerler doğal; 10-15 arasındaki değerler artmış uykululuk 16 ve üzerindeki değerler ise çok ciddi ve tehlikeli patolojik uyku halini gösterir.

Tedavi

Tedavide öncelikle hastaya kilo vermesi, yaşam koşullarını düzenlemesi, sigara ve alkolü bırakması, spor yapmasını tavsiye ediliyor.  Dr. Ortaçbayram “Kulak burun boğaz hekimince uygun görülen hastalara cerrahi müdahale yapılabilir. Ancak başarı şansı çok yüksek olan tedavi yöntemi ‘PAP’ denilen cihaz ile hastaya takılan bir maskeden basınçlı hava verilmesidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu