Gündem

Muğla’nın Sağlık Turizmi Değerlendirildi

Muğla ilinin turizm kimliğine sağlık turisti kazandırılması, sağlık turizmi potansiyelinin artması yanı sıra yetki belgesini bulunduran kuruluş sayısının yükseltilmesi ve Muğla’nın sağlık turizminde ulusal bir ikon haline gelmesi maksadıyla, Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında “Sağlık Turizmi Muğla Sektör Buluşması” toplantısı yapıldı..

 

Muğla sağlık sektörü, Tedavideki sorunsuz çözümler ile dikkat çektiği gibi ulusal ve uluslararası akredite olmuş sağlık kuruluşlarının her geçen gün artması, Kapsama alanı geniş olan sağlık sigorta sistemi, coğrafi konumu, turizm cazibe merkezlerinin varlığı gibi gerekçelerle ikon haline gelip bir mıknatıs gibi çekim gücü oluşturarak hem ülkemiz, hem de ilimiz ekonomisine katkı sağladığı açıklandı.

 

aw640980 02

 

Toplantıya sağlık turizmi yetki belgeli ve yetkilendirme süreci devam eden sağlık tesisleri ve seyahat acentaları, sağlık turizmi sektörünün paydaşları olan kamu kurum ve kuruluşları, Üniversite, il ve ilçe yerel yönetim temsilcileri, ilgili sivil toplum kuruluşları, sigorta şirketleri katılım sağladı.

 

Toplantıda, kuruluşların tek başlarına çözmekte zorlandıkları ortak sorunların “Kümelenme” modeli ile bir araya gelerek örgütsel bir yapı içinde bir merkezde çözülebileceği vurgulandı. Kümelenme kavramı, önemi, katkısı, nasıl yapıldığı, oluşum aşamaları ve yöntemleri, işleyiş biçimi, ulusal ve uluslararası kümelenme örnekleri ile Muğla sağlık turizmi sektöründe uygulanabilirliğini içeren sunum gerçekleştirildi.

 

Muğla Sağlık Turizmi Tek Durak Hizmet Merkezi Kümelenme Projesi ile ilgili sektörün yaklaşımı ve önerilerinin değerlendirilmesi için on-line canlı anket uygulaması yapıldı.

 

Anket sonucunda yapılan genel değerlendirmede yüzde 80 oranda projenin Muğla’da uygulanabileceği ve yüzde 56 oranında katılım sağlanabileceği, yüzde 33’lük bir oran da potansiyel katılımcı olduğu ortaya çıktığı ve projenin genel olarak onaylandığı görüldü.

 

23-26 Haziran 2022 tarihinde yapılacak olan Hestourex 4. Dünya Sağlık Turizmi Fuar çalışmalarına katılım çerçevesinde sektör paydaşlarına Fuar direktörü Arzu Yüngül tarafından fuarla ilgili bilgilendirme sunumu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat