Gündem

Kuzey Makedonya’ya TİKA’dan Sağlık Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA), Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki 8 Eylül Şehir Hastanesinin Endokrinoloji Bölümüne kemik yoğunluğu ölçüm cihazı (Densitometre) hibe edildi.

8 Eylül Şehir Hastanesinin ilk Osteoporoz Merkezinin açılışı, kemik yoğunluğu ölçüm cihazının hastaneye hibe edilmesiyle gerçekleşti.

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Fatmir Mexhiti, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Muhammed Ünal, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt ve 8 Eylül Şehir Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Hristijan Kostov etkinliğe katılan isimler oldu.

Sağlık Bakanı Fatmir Mexhiti, gazetecilere yaptığı açıklamada, hibe dolayısıyla TİKA’ya teşekkür ederek, “Densitometrenin kullanıma sunulmasıyla, osteoporoz teşhis ve tedavisinde koşullar iyileşecek. Sağlık hizmetlerinde karşılaştığımız en büyük zorluklardan biri, hastalarımızın hizmetlere zamanında erişimini sağlamak. Densitometre cihazı da bu zorluğu doğrudan ele almamızı sağlayacak.” ifadesini kullandı.

kuzey makedonya’ya ti̇ka’dan sağlık desteği

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Muhammed Ünal da 2005 yılından beri Kuzey Makedonya’da faaliyet gösterdiklerini ifade ederek, şu ana kadar 1200 proje ve faaliyetin hayata geçirildiğini belirtti.

Ünal, projelerden 30’unun sağlık sektöründe olduğu bilgisini vererek şu açıklamaları kaydetti: “Bugün kıymetli sağlık çalışanlarımızın faydalanması kapsamında kemik yoğunluğu ölçüm cihazı temini için bulunuyoruz. Belli başlı özel hastanelerde bulunan bu cihazı, bir kamu kurumuna, kamu hastanesine vermenin mutluluğu içerisindeyiz.”

8 Eylül Şehir Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Kostov da merkezin, osteoporoz hastalığının teşhisi için en gerekli cihaz olan densitometrenin bulunduğu bir poliklinikten oluştuğunu ifade ederek, “Hastanenin 50 yıllık geçmişinden bu yana ilk kez böyle bir osteoporoz merkezi, yani kemik dokusunun yoğunluğunu ölçmek için bir teşhis prosedürü oluyor.” dedi. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat