Gündem

KPSS’ye Girecek Adaylara Tüyolar

KPSS’ye sayılı günler kala, adayların psikolojilerini güçlendirmek için önlemler almaları tavsiye ediliyor. 31 Temmuz günü KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı)  uygulanacak. Özellikle sınav kaygısı, adayların başarısız olmasında en önemli sebeplerin başında geliyor. Sınav kaygısı ile baş etmenin en hızlı ve kolay yolu  ise düşünce yapısını iyi şeylerle yönlendirmektir.

KPSS Adaylarına Tavsiyeler

Uzm. Klnk. Psk. Enise Öziç, KPSS’ye sayılı günler kala psikolojiyi güçlendirmek için bazı önerilerini şöyle sıraladı: “Bol bol yürüyün: Bilimsel çalışmalar özellikle yürüyüşlerin antidepresan etkisi değerinde olduğunu vurgulamaktadır.

  • Diyafram nefesi öğrenin: Düzenli uygulanan diyafram nefesi, bedendeki stres hormonlarının dengelenmesene destek sağlamakla birlikte konsantrasyon gücünü de artırmaktadır.
  • Su: Ağzınızı muhakkak ıslak tutun. Ağız kuruluğu beyinde tehlike sinyalini tetikleyebilir ve stres hormonlarını devreye sokabilir.
  • Telkin: Kendinizle olumlu konuşun. Gelecek ile ilgili düşünceler/kaygılar aklınıza hücum ediyorsa ‘Bunu sonra düşüneceğim, şimdi soruma odaklanacağım, elimde geleni yapabilirim’ şeklinde olumlu düşüncelere izin verin.
  • Olumlu deneyimlerinizi aklınıza getirin: Duygusal beyin olumlu yaşam deneyimlerini hatırladığında da motivasyon oluşturur. Size iyi gelen başarılı deneyimlerinizi hatırlayın.”

Başarı İçin Konsantrasyon

Uzm. Klnk. Psk. Öziç, “Sonuç, sizin çaba gösterdiğiniz gerçeğini değiştiremez. Şimdi elinizdekileri uygulama vakti. Sınav sonrası sonuç olumlu da olsa, olumsuz da hayatınız devam edecek. Hayatınızı güzelleştirmenin sınav dışında birçok yolu var ancak bunu görebilmek önemli. Sınava girecek tüm adaylara başarılar diliyorum” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat