Sağlık Makaleleri

Beyin Sisi İle Mücadele Şart

Beyin sisi, kişilerin günlük yaşantıda aniden beyninin durduğu veya yavaş çalıştığı hissine kapılması belirtileri ile kendini gösteriyor. Bu durum bazen psikolojik olarak stresli bünyeden kaynaklanacağı gibi başka rahatsızlıklara işaret de ediyor olabilir. Özellikle kovid-19 pandemisi sonrası beyin sisi tanılı vakalar artmış durumda.

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Nöroloji Uzmanı Dr. Şule Kefeli Eraslan“Beyin sisi daha öncelerden de gördüğümüz ama korona virüsü enfeksiyonu ile daha da sık karşılaştığımız bir sağlık sorunudur. Korona virüsü enfeksiyonu ağır geçiren kişilerde daha sık görmekteyiz. Bu beyinde prefrontal korteks dediğimiz alanın etkilenmesi sonucu ortaya çıkan bir zihinsel işlev bozukluğudur” dedi.

noroloji uzmani dr. sule kefeli eraslan
nöroloji uzmanı dr. şule kefeli eraslan, beyin sisi hakkında bilgiler verdi.

Beyin Sisi Belirtileri

Hatalığın belirtileri ve tedavisine değinen Dr. Erarslan, “Beyin sisinin en önemli belirtisi unutkanlıktır. Hasta kelimeleri konuşurken bulamama, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon kaybı, okuduğunu anlayamama, başladığı işi bitirememe, iki işi aynı anda yapamama, daha evvel yaptığı işleri yetiştirememe, mental performans gerektiren herhangi bir işte zorluk çekme tepkisellik, kolay öfkelenme, uyku bozuklukları gibi şikayetlerle kliniklere başvuruluyor.

Beyin sisi tedavisinde unutkanlık yapabilecek diğer zihinsel nedenleri aradan çıkarabilmek için tanı amaçlı kan tetkiklerini ve nöro psikolojik testleri ve görüntülemeleri sağlıyoruz. Bu durumun tedavisinde eğer korona virüsü enfeksiyonun dışında bir neden tespit etmişsek öncelikle onun tedavisini veriyoruz. Bunun dışında eğer bir neden yoksa rutin tedavimizdeki gibi bol sıvı, omega 3 ve 6’dan zengin gıdalar, sigara ve alkolden kaçınılması tepkisellik, kolay öfkelenme uyku bozukluğu varsa psikolojik destek alınmasını öneriyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat