Gündem

“Beyaz Kod” Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı

Hizmet kalitesini arttırmak amacıyla yapılan tatbikat, senaryosu ve uygulaması ile tam not aldı.  Tatbikatta senaryo gereği servisteki hasta, yakınını taburcu olma işlemleri için biraz beklemesi gerektiği için risk durumu oluşturmaya başladı. Şahıs görevli sağlık meslek mensubuna gelerek işlemlerinin hızlandırmasını ve beklemek istemediğini söyledi.

Tüm telkinlere rağmen hasta yakını serviste yüksek sesle konuşarak ortamın huzurunu bozdu ve tehdit ederek konuşmaya başladı. Bunun üzerine hemşire tarafından beyaz kod uygulaması devreye sokuldu. Beyaz kod verildikten sonra güvenlik kuvvetleri 2 dakika gibi kısa bir sürede olay yerine ulaştı. Sinirli hasta yakını olay yerinden güvenli bir şekilde uzaklaştırıldı. Sağlık meslek mensubu beyaz kod formunu doldurdu.

Beyaz Kod Uygulaması

Konuya dair açıklamalarda bulunan SCÜ Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan, “Bugün hastanemizde Beyaz Kod tatbikatı gerçekleştirilmiştir. Beyaz Kodda amaç hastane personeline yönelik gerçekleşen fiziksel ya da sözel saldırılarda olay yerine en yakın güvenlik görevlisini intikal ettirerek, personelin güvenliğini sağladıktan sonra olayın çözümlenmesi, kayıt altına alınması ve olaya maruz kalan personelimize gerekli bilgi ve desteğin sağlanmasıdır.

Hastanemizdeki beyaz kod uygulama prosedürüne göre olaya maruz kalan personel 1111 nolu telefonu arayarak Beyaz kod bildirimi yapar, güvenlik görevlisi bildirimi alır almaz en hızlı şekilde olay yerine gelerek kişiyi olay yerinden uzaklaştırıp personelimizin güvenli bir ortamda olmasını sağlar ve bu olay kayıt altına alınır. Bugün beyaz kod tatbikatı yaparak hastanemizdeki prosedürün işleyişi ile ilgili gerekli çalışmaları yerinde değerlendirmiş olduk. Tatbikatı planlayan kalite koordinatörümüze ve görev alan personellerimize teşekkür ederim” dedi. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat