Gündem

Akademik İlanlar Nasıl Takip Edilir? 2022

Üniversiteler sık sık araştırma görevlisi, öğretim üyesi ve sözleşmeli personel istihdam eder. Her bir personel alım ilanının başvuru şartları ve başvuru yöntemi farklıdır. Bu nedenle akademik kariyerini araştırma görevlisi ya da öğretim üyesi olarak sürdürmek isteyen kişilerin bütün akademik ilanları takip etmesi, ilanlardaki detayları dikkatle incelemesi ve başvuru tarihlerini kaçırmadan kendisine uygun olduğunu düşündüğü ilanlar için başvuruda bulunması gerekir.

Nasıl Akademik Personel Olunur?

Akademik personel olmak isteyen kişilerin, üniversiteler tarafından yayınlanan akademik personel alımı ilanlarına başvuru yapması gerekir. Başvurusu, başvurulan üniversite, fakülte ve bölüm tarafından olumlu değerlendirilen kişiler, akademik personel olarak işbaşı yapabilir.

güncel akademik i̇lanlar nasıl takip edilir? 2022

Her bir üniversite, fakülte ve bölüm akademik personel adayından farklı şartları karşılamasını bekleyebilir. Özellikle personel adayının yükseköğrenim kariyerinin ve uzmanlaştığı alanların başvuru yaptığı pozisyonla uyumlu olması, başvurunun olumlu değerlendirilebilmesi adına önemlidir.

Genel hatlarıyla bahsetmek gerekirse bir akademik personel adayından şu şartları taşıması beklenir:

  • Üniversiteden iyi bir not ortalamasıyla ve lisans derecesiyle mezun olmak
  • ALES’ten (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) yüksek bir puan almış olmak
  • YDS’den (Yabancı Dil Sınavı) yüksek bir puan almış olmak
  • Üniversite tarafından gerçekleştirilen yazılı ve sözlü mülakatlarda başarılı olmak

Kamu Akademik İlanları Nasıl Takip Edilir?

Bazı adaylar, vakıf üniversitelerinde çalışmayı tercih etmez ve sadece kamu üniversitelerinde akademik kariyerini sürdürmek ister. Bu tür ilanlar temel olarak iki kaynakta yayınlanır:

  1. Resmi Gazete
  2. Üniversitelerin internet siteleri

Resmi Gazete’de; bütün kamu ve vakıf üniversitelerinin akademik personel alım ilanları günlük olarak yayınlanır. Ancak yüzlerce sayfalık Resmi Gazete’de ilgili ilanları bulmak ve duyurular bazen taratılmış şekilde yayınlandığı için ilanların detaylarını okumak oldukça zordur.

Resmi Gazete yerine, üniversitelerin internet sitelerindeki duyurular da takip edilebilir. Ancak kamu üniversitelerinin sayısı yüzü aştığı için bir adayın, yüzden fazla internet sitesini günlük takip etme ihtimali de oldukça düşüktür.

Bu temel kaynaklara alternatif olarak kamu akademik ilanları, yardımcı kaynaklardan takip edilebilir. Akademik kariyer yapmak isteyen adaylar için her gün Resmi Gazete’yi takip ederek kamu akademik ilanlarını sadeleştiren ve haber haline getiren Sağlık Ağı editörleri, bu haberleri sitemizin Personel Alımları kategorisinde yayınlar. Bu sayede adaylar, kamu akademik ilanlarına ve ilanların detaylarına zaman kaybetmeksizin erişebilir.

güncel akademik i̇lanlar nasıl takip edilir? 2022

Vakıf Üniversitelerinin Akademik İlanları Nasıl Takip Edilir?

Vakıf üniversiteleri tarafından yayınlanan akademik ilanları takip etmenin en iyi yolu, üniversitelerin internet sitelerindeki duyuruları takip etmektir. Vakıf üniversiteleri, devlet üniversitelerine kıyasla internet sitelerini daha hızlı günceller ve akademik ilanları sitelerine daha hızlı ekler.

Özellikle belirli vakıf üniversitelerinde çalışmak isteyen adaylar için akademik ilanları takip etmenin en doğru yolu, çalışmayı istedikleri üniversitelerin internet sitelerini belirli aralıklarla kontrol etmek ya da çalışmak istedikleri üniversitelere ve bölümlere ulaşarak yetkili kişilerle CV’lerini ve çalışmalarını paylaşmaktır.

Vakıf üniversiteleri, yeni personel istihdamında daha hızlı hareket etme kabiliyetine sahiptir. Yani çalışılmak istenen bölümdeki yetkili öğretim üyesinin adayın akademik çalışmalarını beğenmesi ve üniversitenin yetkili organlarının da bu işe alımı onaylaması durumunda aday, söz konusu üniversite tarafından hızla istihdam edilebilir.

Akademik İlanlar Takip Edilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akademik ilanlar takip edilirken şu detaylara dikkat edilmelidir:

  • Başvuru tarihleri: Başvuru yöntemi ne olursa olsun başvuru tarihleri bir dakika bile aşılmamalıdır. Yayınlanan son başvuru tarihindeki mesai bitiminden önce başvuru dosyası kuruma teslim edilmelidir. Aksi halde başvuru yok sayılır ve değerlendirilmeye alınmaz.
  • Başvuru belgeleri: İlanda yayınlanan başvuru belgeleri eksiksiz olarak başvuru dosyasına eklenmelidir. E-Devlet’ten temin edilen belgelerin barkodlu olmasına dikkat edilmelidir. Nadir de olsa bazen üniversiteler, E-Devlet’ten alınan belgeleri kabul etmezler ve bunu, yayınladıkları ilanda belirtirler. Bu durumda ilgili belge, ıslak imzalı şekilde yetkili kurumlardan temin edilerek başvuru dosyasına eklenmelidir.
  • Özel şartlar: Bazı akademik ilanlarda adaylardan çok fazla şart ve özel belge talep edilebilir. Bu durumda özel şartlar büyük bir dikkatle incelenmeli ve not edilmelidir. Başvuru dosyasına eklenmeyen en ufak bir belgenin bile başvuruyu geçersiz kılabileceği unutulmamalıdır.

güncel akademik i̇lanlar nasıl takip edilir? 2022

Akademik İlanlara Nasıl Başvuru Yapılır?

Akademik ilanlara başvuru; şahsen, posta yoluyla ya da online olarak yapılabilir. Başvuru yöntemi, yayınlanan ilanda adaylarla paylaşılır ve bu nokta, akademik personel alımı ilanlarında en çok dikkat edilmesi gereken noktadır.

Başvurular genellikle şahsen ya da posta yoluyla alınır. Ancak bazı durumlarda, online başvuru da mümkün olabilir. Eğer başvurular internet ortamında toplanıyorsa adaya, yayınlanan ilanda hangi link üzerinden ve nasıl başvuru yapılacağına dair bilgi verilir. Bu tür ilanlar için başvurular, genellikle üniversitelerin kendilerine ait başvuru sistemleri üzerinden alınır.

Eğer başvuru posta yoluyla yapılıyorsa, postanın gönderim süresi çıkış ve varış illerine göre hesaplanarak ve postada gecikme yaşanma ihtimali hesaba katılarak hareket edilmeli, başvuru dosyası olabildiğince erken gönderilmelidir. Hiçbir üniversite, postada yaşanan gecikmelere karşı sorumluluk kabul etmez.

Öte yandan yayınlanmış herhangi bir ilan olmamasına rağmen yetkili öğretim üyelerine e-mail üzerinden ulaşılıyorsa bu e-mail mutlaka profesyonel şekilde yazılmış olmalı ve profesyonel bir CV ile ön yazı içermelidir. Ön yazıda adayın hangi pozisyonla neden ilgilenildiğine ve bu pozisyonun adayın geçmiş akademik çalışmalarıyla nasıl bağdaştığına açık bir üslupla vurgu yapılmalıdır.

Personel Sağlık ve gündeme dair tüm sıcak gelişmelere Sağlık Ağı ile takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat