Sağlık Makaleleri

Yaz Aylarında Cilt Hastalıkları Artıyor

Yazın, en çok görülen başlıca hastalıklar şunlardır;

  • güneş yanıkları,
  • mantar enfeksiyonları,
  • isilikler,
  • güneş alerjileri,
  • derin kırışıklıklar,
  • erken cilt yaşlanması,
  • cilt lekeleri,
  • kanser öncesi deri keratozları
  • cilt kanseri.

Bursa Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Oğuz Küçükçakır, yazın cilt sağlığı için en önemli hususun koruyucu kremler olduğunu belirtti.  Dr. Küçükçakır”Yaz aylarında artış gösteren cilt hastalıklarının başında güneş yanıkları, mantar enfeksiyonları, isilikler, güneş alerjileri, derin kırışıklıklar, erken cilt yaşlanması, cilt lekeleri, kanser öncesi deri keratozları ve cilt kanseri görülmektedir. Güneş yanıklarından korunmak için öncelikle bahar mevsiminden son bahar mevsimine kadar, dış ortama çıkmadan 15 dakika önce, dermatoloğun cilt yapınıza uygun önereceği güneş koruyucuyu tüm güneş gören cilt bölgelerinize sürülmeli ve dış ortamdayken en az 2 saatte bir tekrar edilmelidir.

Bunun yanında fiziksel olarak açık renkli kıyafetler, şapka ve güneş gözlüğü takmalı ve güneş ışınlarının en dik açıyla yeryüzüne ulaştığı 11.00 ile 16.00 arasında mümkün olduğunca dış ortamda bulunulmamalıdır. Özellikle çocukluk çağında oluşan güneş yanıkları, en kötü huylu deri kanseri olan melanoma yakalanma riskini arttıran en önemli tetikleyici olduğunu unutmamak gerekiyor” dedi.

Cilt Hassas Bir Yapıdadır

Yazın sıcakların artması sonucu ter bezleri salgılarında artış  yaşanıyor. Özellikle çocuklarda boyun, koltuk altı ve kasık bölgesi gibi bölgelerde yanma ve acıma hissi hastalıklar konusunda önemli sinyaller olarak değerlendiriliyor. Bu belirtilerle başlayan kızarıklık, tahriş ve sulantılı kabarcıklar şeklinde isilik oluşumuna dikkat etmek gerekiyor. Küçükçayır: “Engellemek için bu bölgelerin nemli kalmasını engellemek, dermatoloğunuzun önerdiği cilt yapınıza uygun vücut yıkama jelleri veya sabunları ile her gün duş almak ve banyo sonrası önerilen cilt yapınıza uygun nemlendirici kremi sürmek temel yapılması gereken önlemlerdir. Pişiğin derecesine göre veya üzerinde gelişebilen ikincil enfeksiyonlar durumunda bazen medikal tedavi gerekebilmektedir.

Ciltteki nemin artması sonucu deri ve tırnak mantar enfeksiyonlarında yaz aylarında artış oldukça göze çarpıcı olmaktadır. Öncelikle ayak parmak aralarında, kasık, koltuk altı, boyun bölgelerinde sıkça gözlenen kaşıntılı/ bazen de kaşıntısız kızarıklık, kahverengi, bazen beyaz renkte döküntüler şeklinde olmakta ve bazen de tırnak tutulumuna neden olarak tırnaklarda kalınlaşma, sararma- kararma ve bozulmalara neden olmaktadır. Yine cildin kuru kalmasını sağlamak kilit noktadır ve dermatoloğunuzun gerekli gördüğü tropikal veya sistemik tedaviye ivedilikle başlamak en önemli noktadır.”

Güneş Işığı Ciddi Tehdit

Güneş ışınları  deri keratozları, güneş lekeleri ve  melanom-melanom dışı cilt kanserleri riskini arttırıyor.  Küçükçakır “Korunmada temel prensip UV ışınlarına maruziyeti azami düzeyle engellemek, güneş yanıklarından korunmak ve cildinize uygun güneş koruyucuyu kullanmaktır. Ayrıca günde en az 2 litre su içilmelidir. Sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Dermatoloğunuzun önerdiği yüz temizleme ürünleri ve nemlendirici kremler düzenli olarak yaz ayları boyunca kullanılmalıdır. Kış aylarından kalan derideki ölü tabakalar ve siyah noktalar için uzman kontrolünde hafif peeling uygulaması yapılabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat