Sendika

Türk Hemşireler Derneği Seslerini Duyurdu

Türkiye Hemşireler Derneği, Ankara’da miting yaptı. Mitingde hemşirelerin sesi olan THD Başkanı Azize Atlı Özbaş “Ayrıştırılarak, yok sayılarak, görmezden gelinerek şiddete maruz kalıyoruz” ifadesini kullandı.

Türk Hemşireler Derneği’nin düzenlemiş olduğu mitingde hemşireler, adil ücret dağılımı ve çalışma şartlarının revize edilmesini istedi.

Açıklamalar yapan THD Başkanı Azize Atlı Özbaş, “İş yerlerinde baskı ve mobbing altında eziliyoruz. Yoksulluk sınırından bile çok uzak maaşlarımızla, zorlu ekonomik koşullar altında eziliyoruz. Geçici görevlendirmelerle, her gün başka kliniğe yapılan sözlü görevlendirmelerle, tehditlerle, verilmeyen idari izinlerle, ödenmeyen icap nöbetleriyle, meslek unvanımız, çalışma alanlarımızın diğer çalışanlara dağıtılarak mesleğimizle, bizimle, toplumumuzun sağlığı ile ilgili kararlarda yok sayılarak, ayrıştırılarak, yok sayılarak, görmezden gelinerek şiddete maruz kalıyoruz.

“Türk Hemşireler Birliğinin kurulmasını talep ediyoruz”

Hemşire maaşları tek kalemde emekliliğe yansıyacak ve yoksulluk sınırının üstünde olacak şekilde düzenlenmeli. Hemşirelik mesleğinin hemşirelik eğitimi almayan çalışanlara yaptırılmasının önüne geçilmeli. Hemşirelerin aşırı iş yükü, uzun çalışma saatleri, görev tanımı dışında işlerin yaptırılması, hemşirelik mevzuatının yok sayılması gibi sahada yaşanan sorunlara yönelik düzenleme ve denetim yapılmalı. Sözleşmeli yönetici uygulamasından vazgeçilerek hemşirelik hizmetleri hemşire yöneticiler tarafından yapılmalı. Atama bekleyen hemşirelerin bir an önce atanıp hemşire açığının kapatılmasını, Türk Hemşireler Birliğinin kurulmasını talep ediyoruz.” şeklinde söylemlerde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu