Sendika

Tehditler Savuran Hasta Yakını Hastaneye Yaklaşamayacak

SABİM Hattı’nı arayıp hakaret ve tehditler savuran “isterseniz beni cezaevine atın, hiç umursamam!” diyen hasta yakını hakkında, doktordan ve çalıştığı hastaneden 4 ay uzak durma kararı verildi.

“DAYAK YİYECEK BENDEN, CAMDAN ATARIM!”

İstanbul’da hizmet veren bir devlet hastanesinde görev yapan Uzman Doktora yönelik, hasta yakını tarafından SABİM Hattı’na yapılan başvuruda; “Doktorlar dayak yiyorlar, bu yüzden yiyorlar!”, “Ben oraya gidersem, o hekimi iyi halde bırakmam!”, “Doktor değil, çöpçü bile olamaz!” “Erkek olarak orada olsaydım, bayanı camdan atarım!”, “İsterseniz beni cezaevine atın, hiç umursamam!”, “Kendi adıma randevu alacağım, dayak yiyecek benden!”, “Ben yapmasam bile başkasını gönderirim oraya!” söylemlerinde bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün durum hakkında doktoru bilgilendirmesi üzerine Uzman Doktor; Üyesi olduğu Hekim Birliği Sendikası Hukuk Müşavirliği ile irtibata geçti.

TEHDİT VE HAKARETE UĞRAYAN DOKTOR ŞİKAYETÇİ VE DAVACI OLDU

Tehditlere maruz kalan doktor için, Hekim Birliği Sendikası Avukatları’ndan Yetkin Uygun tarafından gerekli önlem ve tedbirlerin alınması amacıyla başvuru yapıldı. Olayın önemi ve aciliyetine göz önünde bulundurularak, Mahkeme aynı gün içinde kararını verdi.

HASTANEYE YAKLAŞMASI YASAKLANDI

Ölümle tehdit içerikli ifadeleri dolayısıyla hasta yakını hakkında, uzman doktora ve çalıştığı hastaneye yaklaşma yasağı ve ayrıca birtakım güvenlik önlemine hükmedildi.

DR. BAYRAM: “MAHKEME KARARI ÇOK OLUMLU” 

Hekim Birliği Sendikası İstanbul İl Temsilcisi Uzman Doktor Muhammed Bayram yapmış olduğu açıklamada açıklamada; “O kişinin meslektaşımızın kendisine, ailesine, evine ve çalıştığı hastaneye yaklaşması, telefon, whatsapp, sosyal medya vs kanallar ile iletişim kurması Mahkeme Kararı ile yasaklandı.” ifadesini kullandı.

HUKUK MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Mahkeme’nin önlem kararını değerlendiren Hekim Birliği Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Op. Dr. Çağlar Yıldırım da; “Biz Hekimler; darp ediliyoruz, hakarete uğruyoruz, tehdit ediliyoruz ve hatta öldürülüyoruz. Hukuk sisteminin bu sefer hızlı karar alarak yanımızda olduğunu görmek çok sevindirici. Hekim Birliği Sendikası olarak, üyelerimiz ve meslektaşlarımız için hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu