Personel Alımları

TAI İş Başvurusu 2023

TAI iş başvurusu, havacılık ve uzay sanayiinde çalışmak isteyenler arasında oldukça popülerdir. Özellikle mühendisler için TAI, Türkiye’de görev alınabilecek en saygın kurumlar arasındadır.

2005 yılında tekrar yapılandırılmış olsa da ve günümüzde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ismiyle bilinse de bu kurum uzun yıllar Turkish Aerospace Industries, Inc. yani TAI ismiyle faaliyet gösterdiği için günümüzde hala büyük bir kesim tarafından TAI olarak tanınır.

Bu haberimizde, Türkiye’nin en saygın kurumlarından bir tanesinde görev almak isteyen yeni mezunlar ve deneyimli mühendisler için TAI’da çalışmaya dair merak edilen bütün soruların yanıtları bulunabilir.

tai i̇ş başvurusu 2023

TAI Nedir?

Türkiye’de havacılık teknolojisinin merkez üssü sayılan TUSAŞ ya da halk arasında bilinen ismiyle TAI, 1973 yılında kurulmuştur.

Hisselerinin büyük çoğunluğu Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) ve Savunma Sanayii Başkanlığının elinde olan şirket parça üretiminden uçak montajına kadar geniş bir üretim kabiliyetine ve kapasitesine sahiptir.

2 binden fazla mühendisi istihdam ettiği bilinen şirket, yüksek teknoloji makine ve ekipmanlarla donatılmış 150 bin metrekarelik modern bir tesise sahiptir.

TAI Hangi Pozisyonlar İçin Eleman Alır?

Her mühendislik alanı için TAI’da kariyer fırsatları söz konusudur. Ancak şu bölümlerden mezun olan kişilerin şansının daha yüksek olduğunu söylemek gerekir:

 • Havacılık, uçak ve uzay mühendisliği
 • Kimya mühendisliği
 • Elektrik elektronik mühendisliği
 • İmalat mühendisliği
 • Makine mühendisliği
 • Metalurji ve malzeme mühendisliği

Ayrıca şu pozisyonlar TAI için son derece kritiktir:

 • Takım tasarım mühendisi
 • Uçuş performans mühendisi
 • Yapısal analiz mühendisi
 • Kurumsal risk yönetimi mühendisi
 • Aviyonik sistem mühendisi

Öte yandan teknoloji yönetimi bölümü gibi üniversitelerin bazı lisans bölümlerinden mezun olan kişilerin de TAI’da kariyer yapma fırsatı olabilir.

tai i̇ş başvurusu 2023

TAI İş Başvurusu Lise Mezunu

Çok saygın bir kuruluş olduğu için bazen lise mezunlarının da TAI bünyesinde çalışmaya ilgi gösterdiği görülür. Ancak maalesef her lise mezunu TAI’da çalışamaz.

Yalnızca kanıtlanabilir iş tecrübesi bulunan meslek lisesi mezunlarının TAI bünyesinde istihdam edilme ve kariyer yapma şansı bulunur. Yani TAI’da görev almak isteyen meslek lisesi mezunlarının bir müddet başka kurum ve kuruluşlarda çalışarak tecrübe edinmesi gerekir.

Daha sonra kişiler TUSAŞ’a iş başvurusu yapabilirler ve değerlendirme sonucu uygun görülmeleri halinde TUSAŞ’ta işbaşı yapabilirler.

TAI İşe Alım Şartları

TAI iş başvurusunun mümkün olması için şirketin öncelikle iş ilanı yayınlaması gerekir. Bu ilanlar üç farklı kanaldan yayınlanır:

 • TAI Kariyer isimli şirketin kendi platformundan
 • Linkedin üzerinden
 • net üzerinden

Adaylar bu üç platformun herhangi bir tanesini kullanarak iş başvurularını gönderebilirler. Daha sonra beş aşamadan oluşan bir süreç başlar.

 1. Ön değerlendirme: Bu aşamada adayların özgeçmişleri ile yayınlanan ilan kıyaslanarak uygunluk kontrolü yapılır.
 2. Online değerlendirme: Kısa listeye alınan adaylar online değerlendirme sürecine alınır. Bu süreçte aday video görüşmesi, genel yetenek testi, İngilizce testi gibi farklı aşamalardan geçer.
 3. İnsan kaynakları değerlendirmesi: Online değerlendirme aşamasını başarıyla tamamlayan adaylar bu aşamaya geçer ve bu aşamada referans soruşturması yapılır. Yeni mezunlar için üniversite hocaları, tecrübeli mühendisler için eski işyerleri referans olarak kabul edilir.
 4. Teknik değerlendirme: Bu aşamada adaylar şirket tarafından belirlenen alanlarda yetkin kişilerin gözetiminde bir teknik mülakata davet edilir.
 5. Teklif: Bütün aşamaları başarıyla geçen adaylara iş teklifi yapılır.

tai i̇ş başvurusu 2023

TAI Çalışma Şartları

TAI, Indeed üzerinden 31 şirket çalışanının yaptığı değerlendirme sonucu 5 üzerinden 4’ün üzerinde puan almayı başarmıştır. Bu durum, çalışanlarının şirketin koşullarından memnun olduğu anlamına gelir.

Ayrıca Türkiye’de havacılık denince akla ilk gelen şirket olan ve sadece mesleki anlamda kendini kanıtlamış mühendislerle çalışan TAI’da çalışma koşullarının uluslararası standartlarda olduğu söylenebilir.

Çünkü şirket zaten İngilizceye hakim olan ve çok uluslu firmalarda rahatlıkla iş bulabilecek mühendisleri istihdam eder. Yani olası kötü standartlar ve koşullar şirketin en yetenekli ve deneyimli mühendislerini kaybetmesine yol açacağı için TAI şirket kültüründe çalışma koşullarının sürekli olarak iyileştirilmesine dair bir vizyon yer alır.

TAI Maaşları 2023

TAI’da işe mesleğe yeni başlayan bir mühendis yaklaşık 20 bin TL maaş alır. Bu tutar, TAI maaşlarının 2023 yılında ortalamanın çok üzerinde olduğu ve diğer şirketlere kıyasla çok iyi olduğu anlamına gelir.

Deneyimli bir mühendis ise 50 bin liranın üzerinde maaş alabilir. Hatta spesifik alanlarda bilgi ve tecrübesiyle öne çıkan mühendisler için çok daha yüksek bir maaş skalası söz konusu olabilir.

Meslek lisesi mezunu olarak TAI’da işbaşı yapan çalışanların maaşları ise 2023 yılında yaklaşık 14 bin TL’dir. Ancak meslek lisesi mezunlarının sadece yeterince iş tecrübesine sahip olmaları durumunda TAI’da işe girebileceklerini hatırlatmak gerekir.

tai i̇ş başvurusu 2023

TAI İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş başvurusu TAI’da yalnızca açık pozisyon olması durumunda yapılabilir. Aksi halde TUSAŞ’a CV bırakmak mümkün değildir.

Bu nedenle adayların şirketin Kariyer.net ile Linkedin hesaplarını ve internet sitesindeki kariyer sayfasını yakından takip etmesi önerilir.

Açık bir pozisyon olduğunda ilgili pozisyonla ilgili bütün bilgiler, başvuru şartları ve başvuru formu bahsi geçen kanallar üzerinden paylaşılır.

TAI İş Başvurusu Formu

Bazı kişilerin açık bir pozisyon olmadığı halde e-posta ya da farklı kanallar üzerinden TAI’a ulaşarak özgeçmiş göndermeye çalıştığı görülür.

Fakat şirket bünyesinde açık bir pozisyon yoksa TAI iş başvurusu formu doldurmak mümkün olmaz ve gönderilen özgeçmişler şirket tarafından dikkate alınmaz. Bu nedenle adaylara şirketin e-posta adresine özgeçmiş göndermek yerine şirkette kendi meslekleriyle ilgili bir pozisyonun açılmasını beklemeleri tavsiye edilir.

Ayrıca TUSAŞ alım ilanı açtığında bu ilanla ilgili haber Türkiye’nin en saygın personel sağlık haber sitesi Sağlık Ağı’nda da bulunabilir. Dolayısıyla 2023 yılında TAI iş başvurusu yapmak isteyen kişiler kariyer platformlarının yanı sıra Sağlık Ağı’nı takip edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat