Sağlık Makaleleri

Sünnet Cerrahi Bir İşlemdir

Sünnet dini, toplumsal ve kültürel anlamda önemli bir oldu. Anna babalar ameliyat kelimesinden ne kadar çekinse de sünnetin ameliyathane koşullarında yapılması en doğru yöntemdir. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, “Sünnetin sağlık açısından da çeşitli faydaları olduğu biliniyor. Örneğin tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu gibi sağlık sorunları neticesinde zorunlu olarak da gündeme gelebiliyor.  Sünnet ve ameliyathane kelimelerinin yan yana olması ebeveynlerde ister istemez bir tedirginlik oluşturabiliyor. Operasyonun süresi, anestezi türü ve iyileşme dönemi ile ilgili çeşitli soru işaretleri olabiliyor. Bu noktada ebeveynlere içlerinin rahat olması gerektiğini net bir şekilde söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Sünnet Yaş Aralıkları

Op. Dr. Evren Işık, “Sünnet ne zaman yapılmalı” sorusunu yanıtlayarak, “Sünnet genel itibarıyla yenidoğan döneminde, yani bebekler 6 aylık olana kadar ya da 6 yaş ve sonrasında uygulanıyor. Bu zaman dilimi çocuk psikiyatristleri tarafından ideal zaman aralığı olarak tanımlanıyor. Yenidoğan döneminde sünnet, düşük doz lokal anestezi ile, 6 yaşından büyük çocuklarda ise genel anestezi ile gerçekleştiriliyor. Genel anestezi sadece hafif bir uyku oluşturacak ölçüde veriliyor. Sünnetten 3-4 saat sonra hastalarımızı taburcu edebiliyoruz” dedi.

Sünnet Türleri

Son yıllarda “sinir koruyucu sünnet” cerrahisine yoğun bir talep olduğunu belirten Op. Dr. Evren Işık, “Sinir koruyucu cerrahi, hatalı sünnetin yol açabileceği olumsuzlukları da ortadan kaldırıyor” ifadelerine yer verdi.
Söz konusu operasyonda kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığını belirten Dr. Işık, “Dolayısıyla iyileşme sürecinin ardından dikişlerin alınması gibi bir gereklilik gündeme gelmiyor. İyileşme süreci son derece hızlı seyrediyor ve bu süreçte şikâyetler de minimal düzeyde oluyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat