Personel Alımları

Şok İş Başvurusu 2023

Şok iş başvurusu, hızlı ve kolay bir şekilde bir işe girmek ve hemen para kazanmaya başlamak isteyen gençlerin dikkatini çeker. Çünkü Şok Market’te çalışmak için büyük bir deneyime ya da kapsamlı bir eğitime ihtiyaç yoktur.

Bu nedenle işe ihtiyacı olan kişilerin aklına öncelikle zincir süpermarketler gelir. Her ne kadar çalışma şartlarının çok memnun edici olmadığı bilinse de ve çalışanların çok uzun saatler boyunca ve çok yorucu bir tempoda çalışmak zoruna kaldığı haberleri zaman zaman kamuoyunun gündemine gelse de halihazırda Şok Market’in 40 binden fazla çalışanı vardır.

Diğer yandan zincir marketlerde çalışan kişiler genellikle uzun süre bu işi yapmadığı ve kısa süreli çalıştığı için zincir marketlerin genellikle sürekli olarak çalışan ihtiyacı vardır. Bu haberimizde, Şok Market iş başvurusu yapmayı düşünen kişiler için gerekli bütün bilgiler derlenmiştir.

şok i̇ş başvurusu 2023

Şok Market Nedir?

On bini aşan mağaza sayısıyla Şok, Türkiye’nin en büyük zincir marketlerinden bir tanesidir. İlk kez 1995 yılında Migros tarafından kurulan market 2011 yılında el değiştirmiştir ve Ülker markasını da bünyesinde bulunduran Yıldız Holding’e geçmiştir.

Kuruluş felsefesi raf sistemlerindeki özellikler sayesinde az personel çalıştırarak ve ufak boyutlu ve az masraflı bir mağaza konsepti yaratarak daha ucuz ve rekabetçi fiyatlarla ürün satmak olan Şok, 2010 yılından itibaren mağaza sayısını 10 kattan fazla arttırmayı başarmıştır.

BİM ve A101’in baş rakibi olarak konumlanan zincir, günümüzde 10 binin üzerindeki market sayısıyla Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden bir tanesidir.

Şok Hangi Pozisyonlar İçin Eleman Alır?

Şok Market’in işe alım süreci karışık ve anlaması zor bir süreç değildir. Aynı şekilde işe alım yapılan pozisyonlar da son derece sade bir şekilde ifade edilebilir ve anlaşılabilir. Yani bütün süreç oldukça basit ve anlaşılırdır.

Bu bağlamda şirket, sadece üç pozisyonda işe alım yapar:

 • Mağaza elemanı: Market elemanı olarak da bilinen bu pozisyonda görev yapan kişilerden güler yüzlü bir şekilde müşterileri ağırlamaları, depo ve raf düzeni ile mağaza temizliğini sağlamaları, kasa ile ilgili işlemleri gerçekleştirmeleri ve kampanyaları takip ederek müşterileri bilgilendirmeleri beklenir.
 • Mağaza yöneticisi: Bu pozisyonda çalışan kişiler mağazanın bütün operasyonlarını ve yaklaşık 5 kişilik bir ekibi yönetir. Ürünlerin belirlenen standartlarda teşhir edilmesi, stok ve sipariş sürecinin yönetilmesi ve ekibin motive bir şekilde çalışması mağaza yöneticisinin sorumluluğundadır.
 • Bölge yöneticisi: Bu pozisyondaki kişiler çok sayıda mağazanın yönetiminden sorumludur. Temel görevleri kar ve maliyet hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli aksiyonların alınmasıdır. Ayrıca mağazanın merkez departmanlarla iletişimini sağlamak ve mağazaların giderleri hakkında bir üst amire raporlama yapmak başlıca görevleri arasındadır.

şok i̇ş başvurusu 2023

Şok İşe Alım Şartları

İşe alım şartları, girilmek istenen pozisyona bağlı olarak değişiklik gösterir. En kolay girilebilen pozisyon mağaza elemanı pozisyonudur. Aşağıdaki şartları taşıyan hemen hemen herkes mağaza elemanı olarak Şok’ta çalışma şansı yakalayabilir.

 • En az lise mezunu olmak
 • Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış veya askerlik durumu en az 3 yıl tecilli olmak
 • Vardiyalı çalışma saatlerine ayak uydurabilmek
 • Mağazacılık alanında kariyer yapmaya hevesli olmak

Görüldüğü üzere şartlar, son derece basittir. Ancak bazen çok fazla talep olması nedeniyle bu pozisyon için iş başvurularının yanıtsız kalma ihtimali söz konusu olabilir.

Mağaza yöneticisi olarak işbaşı yapmak isteyen kişilerin ise şu şartları taşıması beklenir:

 • En az lise mezunu olmak
 • Tercihen 35 yaşından küçük olmak
 • Tercihen perakende sektöründe en az 2 yıllık mağaza yöneticiliği tecrübesine sahip olmak
 • Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış ya da askerlik durumu en az 3 yıl tecilli olmak
 • Vardiyalı çalışma saatlerine ayak uydurabilmek
 • Mağaza lokasyonunda ya da mağazaya kolay ulaşılabilen bir konumda ikamet etmek

Bölge yöneticisi olmak isteyen kişilerden ise lisans mezunu olmaları ve perakende sektöründe daha fazla tecrübeye sahip olmaları beklenir.

Şok Market Çalışma Şartları

Şok Market çalışma şartları bölgeden bölgeye ve mağazadan mağazaya ufak değişiklikler gösterse de genellikle şöyledir:

 • Günlük çalışma süresi 8,5 saattir ancak belirli dönemlerde uzayabilir.
 • Yemek ve çay molaları mevcuttur ve 8,5 saatlik süreye dahildir.
 • Haftada bir gün izin yapılır.
 • Bir yılını dolduran personel 14 günlük yıllık izin hakkı kazanır.
 • Maaş önceden anlaşılan tarihte personelin banka hesabına yatırılır.
 • Sabah ve öğle olmak üzere iki vardiya mevcuttur.
 • Yol ve yemek yardımı ile alışveriş kartı imkanları mevcuttur.

Şok Maaşları 2023

Şok Market’te çalışmaya yeni başlayan bir eleman ilk üç ay boyunca asgari ücret miktarında maaş alır.

Daha sonra kişi yol ve yemek yardımı da hesaba katıldığında asgari ücretten iki bin TL’ye kadar yüksek maaş alma fırsatı yakalar. Ayrıca personele her ay cüzi bir bakiyesi bulunan alışveriş kartı verilir.

Mağaza yöneticisinin maaşı asgari ücretten 4 bin liraya kadar, bölge yöneticisinin maaşı ise asgari ücretten 6 bin liraya kadar daha yüksek olabilir.

Dolayısıyla mağaza personeli olarak işe başlayıp Şok’ta uzun yıllar kariyer yapan ve yöneticilik pozisyonuna ulaşan birisi asgari ücretin iki katına kadar maaş alma fırsatı yakalayabilir.

şok i̇ş başvurusu 2023

Şok İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şok iş başvurusu internet üzerinden ve sadece 5 dakika içinde yapılır. Daha sonra ön elemeyi seçen adaylarla online ortamda bir değerlendirme anketi paylaşılır ve bu süreci de geçen kişiler iş görüşmesine davet edilir.

Şok Market’e iş başvurusu yapmak isteyen kişilerin şu adımları takip etmesi gerekir:

 1. Şok Kariyer sayfası açılır.
 2. Sağ taraftan başvurulmak istenen pozisyon seçilir.
 3. Sen de bu ailede olmak istiyorsan hemen başvur yazan kısma tıklanır.
 4. Açılan başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulur. İş tecrübeleri de formun son kısmına eklendikten sonra Formu Gönder butonuna tıklanarak başvuru tamamlanır.

Daha sonra aday, formda belirtmiş olduğu iletişim bilgilerini güncel tutmalı ve başvurusuna dair bir telefon ya da e-posta ile yanıt almayı beklemelidir.

Şok İş Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Bazen adayların “Şok Market’e iş başvurusu yaptım ama yanıt alamadım.” gibi serzenişlerini duymak mümkündür.

Eğer başvuru sayısı çok fazlaysa ve özgeçmişiniz başvurduğunuz pozisyonla çok fazla uyuşmuyorsa Şok size dönüş yapmayabilir.

Diğer yandan genellikle başvuru yapan adayların birçoğuna online bir anket gönderilir ve bu ankete verilen yanıtlara göre bazı adaylar mülakata çağrılır.

Ancak mülakata çağrılmanın kesinlikle işe alınmak anlamına gelmediğini söylemek gerekir. Son karar mağaza müdürünündür ve işe alınan kişilerin birçok rakibini eleyerek ve birçok aşamayı atlayarak işe alınmaya hak kazandığını hatırlatmak gerekir.

Personel sağlık haberlerinin en doğru ve güvenilir adresi Sağlık Ağı ile tüm personel alım haberlerini anlık olarak takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu