Sağlık Makaleleri

Sıcak Havalar Anne ve Bebek Sağlığı İçin Risk Oluşturuyor

Sıcak havalar hamilelik döneminde anne ve bebekler için sağlık riskleri oluşturuyor. Bu havalarda anne adayı, kendi bedeni ve bebeğinin sağlığı için ekstra olarak yıpranıyor. Doç. Dr. Cihan Karadağ “Annenin hem kendini hem de bebeğini sağlıklı tutmak için yoğun bir şekilde çalışan vücuda bir de soğutma görevi eklenince vücut yoruluyor. Aşırı terleme, mide bulantısı, baş dönmesi ve kramplar aşırı sıcaklamanın belirtileri arasında yer alıyor” dedi.

Sıcak Havalar Hamilelik Sürecinde Risk Oluşturuyor

Gebelik döneminde su kaybına dikkat etmek gerekiyor. Doç. Dr. Karadağ “Annenin hem kendini hem de bebeğini sağlıklı tutmak için yoğun bir şekilde çalışan vücuda bir de soğutma görevi eklenince vücut yoruluyor. Aşırı terleme, mide bulantısı, baş dönmesi ve kramplar aşırı sıcaklamanın belirtileri arasında yer alıyor. Vücut sıcaklığı 39 derece ve üzeri olan gebelerde sıcak çarpması ve dehidratasyon yani sıvı azlığı riski oldukça artıyor” dedi.

Dehidratasyonun tansiyonun düşmesine yol açabileceğinin altını çizen Doç. Dr. Karadağ, “Tansiyonu düşen gebelerde sıklıkla baş dönmesi ve bayılacak gibi olma şikayetleriyle karşılaşıyoruz. Bu durumlar da maalesef gebelerin düşüp yaralanmasına, hatta düşmeye bağlı anne ve bebek sağlığını tehdit eden komplikasyonlar oluşmasına neden oluyor” ifadelerini kullandı.

Hamilelikte Bebeğin Sağlığı

Anne ve bebek sağlığı için gebelik döneminde sıcak çarpmasından ve dehidratasyondan korunmak gerekiyor. Doç. Dr. Karadağ, “Özellikle yaz aylarında çok yüksek derecelere ulaşan sıcaklıklar hamile kadınları zorluyor. Ancak yapılacak birkaç basit şey ile sıcak basması sorunundan kaçınmak mümkün. Aşırı sıcaklardan korunmanın ilk yolu özellikle günün en sıcak zamanı olan öğle saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmamak gerekir. Yaz aylarında gebelerin serin ve gölge yerlerde oturması, dinlenmesi gerekiyor. Ağaç gölgesi gibi doğal serinlikler veya klima, vantilatör gibi yapay soğutucularla gebelerin sıcak havayla temastan olabildiğince kaçınmasını tavsiye ediyoruz.

Gün içerisinde veya gece yatmadan alınacak bir ılık duş, gebenin rahatlamasına ve dinlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca beslenmenin de gebelerin sıcak çarpmasından korunmada önem vermesi gereken bir nokta. Gebelere gün içerisinde bol bol sıvı tüketmelerini, dışarı çıkarken mutlaka yanlarında bir şişe su bulundurmalarını, kafein ve tuz tüketimini de sınırlandırmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Sıcak Havalarda Egzersiz Yapmak

Hamileler, sıcak havalarda kıyafet seçimine ve günlük egzersizlere daha fazla dikkat etmelidir. Doç. Dr. Karadağ, “Gebelerin sıcaklarda hava alan, rahat, hafif, bol ve pamuk veya keten gibi doğal kumaşlardan yapılmış giysileri tercih etmesini öneriyoruz. Ayrıca dışarı çıkarken mutlaka şapka takılmasını ve bu şapkanın da kovboy şapkası dediğimiz enseyi de kapatan tarzda olmasını istiyoruz. Ayrıca gebelere, güneşe çıkarken en az 30 SPF koruma faktörü olan güneş kremlerini kullanmalarını ve kremi dışarıda olunan her iki saatte bir tekrar sürmelerini öneriyoruz.

Hareket etmek ve aktif olmak sağlıklı bir gebelik için çok önemli ancak gebelere aşırı sıcaklarda egzersiz yapmamalarını söylüyoruz. Çünkü sıcak havada egzersiz yapmak vücut sıcaklığının iyice yükselmesine neden oluyor. Egzersiz yapmak isteyen gebelere günün daha serin saatlerinde, hafif hareketlerle spor yapmalarını tavsiye ediyoruz. Hamilelerin spa, hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan da uzak durmasını istiyoruz. Çünkü bu mekanlar vücut sıcaklığını artırıyor ve bu durum gebelikte artan kan dolaşımı ile birleştiğinde olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Gebelerden sauna ya da hamam keyfini gebelik sürecinin bitimine kadar ertelemesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat