Sendika

SAHİM-SEN Başkanı Akarken: Yeni Tebliğ SUT Fiyatları Emek ve Kullanılan Malzeme İle Endeksli Değil

SAHİM-SEN Başkanı Özlem Akarken, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’nin yeni tartışmaları beraberinde getirdiğini dile getirerek; “Yeni tebliğ SUT fiyatları maalesef emeğin ve kullanılan malzeme ile endeksli değildir. Hastaların tedavilerinin bu kadar düşük ödemeler ile yapılmasının açıklamasını yetkili makamlar nasıl yapmaktadır inanın bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik ile Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Başkanı Özlem Akarken şu açıklamayı kaydetti;

“5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu, 5510 sayılı Kanun ve “Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliği” hükümleri çerçevesinde düzenlenmiştir. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde yapılan muayene ve tedavi işlem ücretleri “Sağlıkta Uygulama Tebliği” ile belirlenmektedir. SUT değerleri Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

“Hastanelerde yapılan mide yıkama işlemi 73,66 TL iken, özel hastanelerde kat kat daha fazlasıdır”

Ancak SUT’a göre SGK’nın kurumlara çok düşük rakamlar üzerinden ödeme yapması nedeniyle, hastanelerin gelirleri düşmektedir. Bu da emeğe karşılık gelecek gelirlerin çoğunu oluşturan ek ödemelerinin azalmasına ve Sağlık Bakanlığının giderlerini karşılayamadığı için gelir tablosunun eksiye düşmesine neden olmaktadır. Hastanelerde yapılan mide yıkama işlemi 73,66 TL iken, özel hastanelerde kat kat daha fazlasıdır. Her meslek erbabının yaptığı iş emek ister, bilgi ister, eğitim ister. eritrosit süspansiyonu yıkamak, mide yıkamak gibi işlemler daha çok emek, eğitim ve tecrübe gerektiriyor.

“Yeni tebliğ SUT fiyatları maalesef emeğin ve kullanılan malzeme ile endeksli değildir”

Hastaların sağlığından sağlık kurum çalışanları ve kurum gelirlerinden tasarruf ederek, yatırım yapamayacak durumda olunmamalıdır. Yeni tebliğ SUT fiyatları maalesef emeğin ve kullanılan malzeme ile endeksli değildir. Hastaların tedavilerinin bu kadar düşük ödemeler ile yapılmasının açıklamasını yetkili makamlar nasıl yapmaktadır inanın bilmiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu