Sendika

Sağlık-Sen Eylül Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu Açıklandı

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş tarafından yapılan yazılı açıklamada Eylül ayında 24 sağlık çalışanının şiddet mağduru olduğu ifade edildi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş, şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’nin kronikleşen sorunlarından biri haline gelen sağlıkta şiddet, maalesef sağlık çalışanlarını tehdit etmeyi sürdürüyor. Yer, zaman ve kurban ayrımı yapmayan saldırganlar, sağlık çalışanları üzerinde korku ve endişe yaratmaya devam ediyor.

Temmuz ayında Doktor Ekrem Karakaya’nın bir hasta yakını tarafından öldürülmesinin acısını hala yaşayan sağlık camiası, geçtiğimiz ay Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi’nde görevli güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan’ın hasta yakınları tarafından canice katledilmesinin şokunu ise atlatamadı.

Her geçen gün acımız derinleşiyor, kabuk bağlayan yaralarımız yeniden kanıyor.

Oran itibariyle düşük kalan, ancak sonuçları itibariyle tahribatı yüksek olan sağlıkta şiddet, artık son bulmalıdır.

Şiddet nedeniyle güven duygusunu zaman zaman kaybetmeye başlayan sağlık çalışanları, hayatlarından endişe duyarak şifa dağıtmaya çalışmaktadır.

Aynı zamanda hasta yakınlarının saldırgan tutumu, sağlık çalışanları arasında korkuya neden olmaktadır. Bu durum sağlık çalışanları arasında istifaların artmasının da en önemli nedenleri arasında gösterilmektedir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, sağlıkta şiddet ciddi bir halk sağlığı sorununu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yoğun iş yükü ve istihdam yetersizliği altında ezilen sağlık çalışanlarına yönelik empati kurulmalı, şiddet sonrası yaşanan kaotik ortamın sağlık hizmetini sekteye uğrattığı ve telafisi imkansız sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Her kurum ve toplumun her bir ferdi bu vahim tablodan kendine pay çıkarmalıdır. Sağlıkta şiddetle mücadeleye ortak sahip çıkılmalıdır.

X-ray cihazlarının hastanelere yerleştirilmesi önemli bir adım. Silah, bıçak ve benzeri yaralayıcı cisimlerle hastaneye girişlere son bulmalıdır. Tedbirlerin ve güvenlik görevlilerinin yetkilerinin artırılması elzemdir.

Öte yandan Sağlıkta Şiddet Yasası’nın getirdiği cezai müeyyidelerin kararlılıkla uygulanması da sağlıkta şiddetle mücadeleye büyük ivme kazandıracaktır.

Sağlık çalışanlarına şiddeti önlemeye yönelik “acil eylem planı”nın hayata geçirilmesi gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz. Tüm kurum ve kuruluşların işbirliğiyle sağlıkta şiddet karşı bir farkındalık kampanyası başlatılmalıdır.

Saldırganlar çoğunlukla maalesef hasta yakını olmaktadır. Bu durum sağlıkta şiddet konusunda artık bilinen en temel gerçektir.

Ayrıca, hasta muayene alanları ile hasta yakınlarının bekleme alanları ayrı tutulmalı, aynı zamanda hasta yakınlarının hastaları hakkında bilgiye doğru ve kolay ulaşmasının kanalları açılmalıdır.

Sağlık-Sen tarafından yayımlanan rapor neticesinde; “Tüm bu değerlendirmeler ışığında, Eylül ayında gerçekleştirilen şiddet olaylarına baktığımızda, 25 saldırganın neden olduğu 16 şiddet vakasında 24 sağlık çalışanının mağdur olduğunu görüyoruz. Çok üzgünüz ki, 1 güvenlik görevlisi ise hayatını kaybettiği açıklandı.

“Ay boyunca yaşanan 16 şiddet olayının 12’sine hasta ve hasta yakınları neden olurken, 2’sine kendini bilmez kişiler, 2’sine ise idareciler sebebiyet verdi.

Eylül ayında yaşanan şiddet vakalarının 10’u hem sözlü hem fiili, 5’i sözlü, 1 ise mobbing olarak vuku buldu.

Şiddet olaylarının 11’i hastanelerde, 1’i sahada, 1’i aile sağlık merkezinde yaşanırken, 1 olay sosyal medya, 2 olay ise SABİM üzerinden gerçekleşti.

Ay boyunca yaşanan 16 şiddet olayında; 11 doktor, 7 güvenlik görevlisi, 2 hemşire, 2 acil tıp teknisyeni, 2 diğer sağlık çalışanı mağdur oldu. Maalesef 1 güvenlik görevlisi ise hayatını kaybetti.

Şiddet vakalarına sebebiyet veren 25 saldırganın 14’ü hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. Gözaltına alınan 4 saldırgan serbest bırakıldı. 1 saldırgan hakkında soruşturma başlatılırken, 5 saldırgan ise tutuklandı. 1 saldırgan çalıştığı kurumdaki görevinden uzaklaştırıldı.

Adli mercilerin verdiği kararların sağlıkta şiddeti caydırıcı etkisi olması gerektiğine inanıyoruz. Eylül ayında karara bağlanan 2 davanın tüm Türkiye’ye örnek teşkil etmesini ümit ediyoruz.

Tekirdağ Şehir Hastanesi’nde görevli bir doktora hareket eden şahıs, 10 bin 600 TL adli para cezasına çarptırıldı.

Diğer davada ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki tedavisi sırasında eşinin canını acıttığı gerekçesiyle doktora saldıran sanık ise 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Öte yandan sosyal medya mecrasında bir doktorla yaşadığı hakaretlerle dolu diyalogla gündem olan Fatih Altaylı’nın doktora verdiği küfürlü cevaplar tepkilere neden oldu. Küfürlerin yanı sıra doktor takipçisine “cahil”, “ezik” gibi ifadeler kullanan Altaylı, daha sonra söz konusu paylaşımını sildi.

Kutsal bir mesleği icra eden sağlık çalışanları bu tür söylemleri hak etmemektedir. Siyasetçi, sanatçı, yazar, sporcu gibi topluma rol model olan kimseler, sağlık çalışanlarını hedef haline getiren söylemlerden kaçınmalıdır. Aksine, şiddeti ortadan kaldıracak söylemlerle şiddetle mücadeleye destek olmalıdır.

Sağlık-sen olarak, istiyoruz ki sağlıkta şiddet artık yaşanmasın. Toplumun her bir ferdi şiddetle mücadelemize katkı sunsun. Şiddetin yerine karşılıklı diyalogun hakim olduğu bir toplum dönüşümü için herkese sorumluluklar düşmektedir.  Biz bu bilinçle sağlıkta şiddetle mücadelemize devam ediyoruz.” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu