Sendika

Sa-HaDer: “Ek Ödeme İstemiyoruz Tek Kalem Maaş Talep Ediyoruz”

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği (Sa-HaDer), resmi internet sitesi aracılığıyla yapılan açıklamada SaHaDer önderliğinde yapılacak olan gündem çalışmasında yürürlüğe giren ek ödeme yönetmeliğinin ardından bordroların yayımlanacağı bildirilerek, taleplerinin emekliliğe yansıyacak yoksulluk sınırının üzerinde tek kalem maaş olduğu ifade edildi.

Sa-HaDer tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Covid-19 pandemisinden önce kamuda çalışan Sağlık Meslek Mensuplarının var olan problemleri, Pandemi’den dolayı daha fazla göz önünde bulunmaları dolayısıyla Derneğimizin kamuoyu oluşturma çabalarının sonucunda farkındalık oluşturulmuştur. Kamuda bayramı seyranı olmayan, hafta sonu tatili olmayan, 24 saat esasına dayanan çalışma şekli dolayısıyla en çok yıpranan çalışan grubunu oluşturmaktadır.

“Sağlık Meslek Mensupları Aralık ayından beri maaşlarının vadedildiği gibi iyileştirilmesini beklemektedir”

Ayrıca yine kamuda çalışanlar arasında en düşük maaş karşılığını alan bizler iki yıldan fazladır gerek sosyal medyada, gerek sağlık çalışanlarını ilgilendiren toplantılarda, çalıştaylarda ve Mecliste Sağlık Emekçilerinin var olan problemlerini en üst perdeden yetkililere duyurmaya çalıştık. Açlık sınırının biraz üzerinde, yoksulluk sınırına uzak ücretlerle hayatını zorluklarla devam ettirmeye çalışan Sağlık Meslek Mensupları Aralık ayından beri maaşlarının vadedildiği gibi iyileştirilmesini beklemektedir.
Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından öncelikle kanun teklifi ile başlayan ve yakın zamanda yayınlanan yönetmelik ile birlikte devam eden umut verici tweetlerinden sonra bugün yapılan hesaplamaların ortaya çıkması (Ekobs sistemine girişlerin yapılması) ile vaatlerin gerçeği yansıtmadığını gözlemliyoruz. Teşvik ek ödemesinin, üyelerimizin bizlere göndermiş olduğu bordrolar göz önünde bulundurulduğunda, bin lirayı geçmediği gerçeği ile bakan beyin açıklamalarının birbirini tutmadığı açığa çıkmıştır.

“Sağlık meslek mensupları olarak tek istediğimiz emekliliğe yansıyacak yoksulluk sınırının üzerinde tek kalem maaştır”

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği (SaHaDer) önderliğinde yapılacak olan gündem çalışmamızda fiyasko yönetmeliğin Sağlık Meslek Mensupları için herhangi bir iyileştirmeye yer verilmediğini bordrolarımızı yayınlayarak afişe edeceğiz. Bir gram altın karşılığı olmayan bu sözde teşvik ödemesini kabul etmiyoruz. Sağlık meslek mensupları olarak tek istediğimiz emekliliğe yansıyacak yoksulluk sınırının üzerinde tek kalem maaştır.”
sa-hader: "ek ödeme i̇stemiyoruz tek kalem maaş talep ediyoruz"

Bir Yorum

  1. 39 branş sendikalardan istifa etkinliği başlattı…bu etkinlik kısa sürede sendikların dikkatini çekti sendika başkanları soluğu bakanlığın önünde aldı .böyle olursa 40,50 bin tl lik maaşlarımız düşer nasıl geçiniriz böyle olursa sendikların kapısına kilit vurmak zorunda kalacağız aç kalırız ,böyle olursa bu çalışanları kandırmak oyalamak için bakanlık olarak başka yollar bulmak zorunda kalırsınız böyle olursa bu çalışanlar uyanır tepki gösterir biz sendikalar olarak en azından oyalıyoruz gazlarını alıyoruz meydanlara inmelerinin önüne geçiyoruz iş bırakmaların önüne geçiyoruz yıllardır sağlık çalışanları iş bırakırsa tedaviler yarım kalır ameliyatlar durur vbvb hekimler sadece klinik reçete hekimliği yapmak zorunda kalır yapmayın etmeyin bu durumu en kısa sürede düzeltin yoksa bu saltanatımız bitecek yetkimiz bitecek diye feryat figan ediyorlarmış sabagın köründe bakanlıkların önüne gitmişler hadi hayırlısı39 branş sendikalardan istifa etkinliği başlattı….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat