Sendika

New York’ta Hemşireler Greve Gitti

ABD’nin en kalabalık kentlerinden olan New York’ta iki önemli sağlık kuruluşunda görevli ve sayıları 7 binin üzerinde hemşire ve sağlık çalışanı, yetersiz maaş ve personel eksikliği nedeniyle greve gitti.

Manhattan’da bulunan Mount Sınai ve Bronx’taki Montefiore Tıp Merkezleri önünde bir araya gelen 7 binin üzerinde sağlık personeli, New York Eyaleti Hemşireler Birliği (NYSNA) sendikası tarafından düzenlen greve destekte bulundu.

Pek çok sendikanın desteklediği grevlere dair açıklama yapan Amerikan Emek Federasyonu ve Endüstriyel Örgütler Kongresi (AFL-CIO) Başkanı Mario Cliento da “Grev yapmaktan başka seçenek kalmadığını” ifade etti.

Mario Cliento, “Bu hastanelerin, hemşirelerin her gün hastaları için yaptıkları fedakarlıkları bu kadar hiçe sayması akıl almaz. Bu hemşirelere yönelik muameleleri, salgın (Kovid-19) sırasında sağlık kahramanlarına yönelik övgü dolu sözlerinin tamamının boş olduğunun kanıtıdır.” şeklinde konuştu.

Senatör Bernie Sanders, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, “Mount Sinai Hastanesi ve Montefiore Tıp Merkezinde grev yapan 7 binden fazla New Yorklu hemşireye destek veriyorum. Bu hastaneler 2021’de varlıklarını 1 milyar doların üzerine çıkarabildilerse, hemşirelerine de adil ücret ödeyebilir ve onlara daha saygılı davranabilir.” ifadelerini kullandı.

Greve katılanlar arasında yer alan New York Başsavcısı Letitia James ise kendi sosyal medya hesabında fotoğraf paylaşarak, “New York hemşireleri, salgının en karanlık günlerinde sevdiklerimiz hastalandığında her zaman yanımızda oldular. Bugün ihtiyaç duydukları ve hak ettikleri güvenli kadroyu talep etmek için onların yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Tüm gün devam eden grevde sağlık personelleri, taşıdıkları dövizlerle, adaletli mesai şatları, istihdam ve maaş artışı hakkındaki isteklerini ifade eden 43 bin üyeye sahip NYSNA yöneticileri, diğer hastane yönetimlerine çoğunlukla kabul ettirdiklerini, bu iki önemli hastaneye karşı da aynı tutumu sergileyeceklerini iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat