Gündem

Karnından 7.5 Kilogram Kitle Çıkarıldı

Amasya’da karnının 6 sene boyunca büyümesiyle birlikte hareket ederken zorlanan kadının vücudundan ameliyatla 7.5 kilogram kitle çıkarıldı.

Birtakım farklı hastalıklar ve pandemi sebebiyle ameliyatını 6 sene boyunca erteleyen 54 yaşındaki Münevver Hilal Yiğit, bu süre içerisinde sığmaz hale ulaşan kitlenin başarılı geçen cerrahi operasyonla çıkarılması sonucunda sağlığına kavuştu.

7.5 kilogram kitle herkesi şaşkına çevirdi

6 sene evvel karnında tespit edilen 9 santim büyüklüğe sahip kisti önce ameliyatına engel olan tansiyon hastalığı, ardından geçirdiği kalp krizi ve korona virüs (Kovid-19) pandemisinden ötürü sürekli erteleyen evli ve 2 çocuk annesi kadın büyüyen karnının artık dayanılamaz hale gelmesiyle birlikte Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başarılı ameliyatların altına imza atan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Osman Fadıl Kara’ya başvurdu. Tetkik ve tahlillerinde karnını saran kitle tespit edildi. Prof. Dr. Kara ve ekibinin gerçekleştirmiş olduğu 2 saati aşan ameliyatın ardından kitle çıkarıldı. 7.5 kilogram kitle karşısında kimse şaşkınlığını gizleyemedi.

“Karnım kocaman olmuştu”

Karnından çıkarılan kitlenin bu denli büyük olduğunu kestiremediğini belirten Yiğit, “Karnım kocaman olmuştu. Çok büyüktü. İkizlere hamile gibiydim. Son dönemde hareketlerimi kısıtlamıştı. Oturmamda, kalkmamda güçlük çekiyordum. Sonrasında ameliyatla sağlıma kavuştum” sözlerini kullandı.

Kadın doğum doktorlarına düzenli kontrol yaptırın

Karnı saran kitlenin yumurtalıktan ötürü olduğu belirlemeleri üzerine yapmış oldukları başarılı operasyonla hastasını sağlığına kavuşturan Prof. Dr. Osman Fadıl Kara, “Şu an yüzü gülüyor. Artık huzurlu bir yaşam sürecek. Günlük yaşamına hareket kısıtlığı olmadan devam edecek” diye konuştu. Yumurtalık ya da rahimde oluşan kitlelerin geç fark edilmelerinin hayati riskler oluşturduğuna değinen Kara, “Yumurtalık kanserleri, kistleri veya tümörleri çok erken tanı almayabilir. Çünkü karın boşluğunda hissedilemez. Ancak ultrasonla, emar yada muayeneyle teşhis edilebilir. O nedenle bütün hanımların bu tip olaylara maruz kalmaması için periyodik olarak kadın doğum hekimlerine kontrol yaptırmalarını öneriyorum” ifadelerini kullandı. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat