Sendika

Türkiye Kamu-Sen Kasım Ayı Asgari Geçim Endeksi Sonuçları Açıklandı

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2022 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu verileri neticesinde  Kasım 2022 fiyatlarına göre dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 18.594,54 TL olarak belirlendi. Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı ise 8.554,74 TL olarak hesaplandı.

Asgari geçim endeksi sonuçları bir önceki aya göre, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı %2,91 oranında artarak 525,64 TL oldu.

Kasım ayı asgari geçim endeksi sonuçlarında, çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 165,15 TL, %2,48 oranında yükseldi ve 6.831,06 lira olarak hesaplandı. Bir önceki aya göre, çalışan tek kişinin açlık sınırı ise %2,48 oranında artarak 165,15 TL oldu ve 6.831,06 lira olarak hesaplandı. Kasım ayında, Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 6.728,91 lira olarak öngörüldü.

Asgari geçim endeksi sonuçlarında, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Kasım 2022 verilerine göre günlük 161,406 lira olduğu hesaplandı. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 4.842,18 lira oldu.

Kasım 2022 itibari ile ortalama 9.671,19 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %50,07’sini oluşturdu. Kira gideri ise Kasım 2022 ortalama maaşının %19,51’ine denk geldi.

Buna göre, ortalama maaşının %69,51’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalan bir memur, diğer ihtiyaçlarını karşılamak için maaşının %30,42’sini kullanmak zorunda kaldı. Kasım 2022 maaşından geriye yalnızca 2.941,98 TL kalan bir memur ailesinin, ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme ve giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için bu miktarı kullanması gerekti.

“Kasım ayı rakamlarına bakıldığında bir kez daha görüyoruz ki, ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılar ve enflasyonun yarattığı olumsuzluklar vatandaşlarımızı zorlamaya devam etmektedir.”

Kasım ayı asgari geçim endeksi sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci şu söylemlerde bulundu;

AR-GE Merkezimizin asgari geçime ilişkin her ay düzenli olarak yapmış olduğu çalışma son derece önemli sonuçları içermektedir.  Geride bıraktığımız Kasım ayı rakamlarına bakıldığında bir kez daha görüyoruz ki, ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılar ve enflasyonun yarattığı olumsuzluklar vatandaşlarımızı zorlamaya devam etmektedir. 

Kamu çalışanlarına altı aylık dönemler halinde verilen enflasyon farkı maaşlarda yaşanan erimenin telafisi noktasında yeterli olmamaktadır.  Hali hazırda gerçekleşen enflasyon memur maaşlarına yapılan zammı aşmış durumdadır. Dolayısıyla, maaşlar erimiştir. Bu erime mutfak masrafları dikkate alındığında enflasyonun da üzerindedir. 

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde aylık harcama kalemlerine ısınma, yakıt gibi yeni eklenecek olan giderlerle kamu görevlilerimiz ve emeklilerimizin geçim sıkıntıları biraz daha artacaktır. Bu noktada, Türkiye Kamu-Sen olarak uzun süredir dile getirdiğimiz ek zam, refah payı ve enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması konularında bir an önce adım atılması çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.

2023 yılı bütçesinin TBMM’de görüşüldüğü şu günlerde memurlarımızın mağduriyetlerini giderecek bir adım milyonlarca vatandaşımızı mutlu edecektir.  Bu başlıklarda atılacak adımlar, hayat pahalılığının memurlarımıza ve emeklilerimize olumsuz yansımalarının giderilmesi bakımından önemli bir adım olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu