Personel Alımları

İzmir Belediyesi İş Başvurusu 2023

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 5 milyon insanın yaşadığı İzmir’de belediye işlerini yürütmekle sorumlu devlet kuruluşudur. Konak Meydanı’ndaki binasından yönetilen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sayıştay raporlarına göre yaklaşık 15 bin kişiyi istihdam eder.

Söz konusu istihdamın önemli bir bölümü belediyenin iştiraki olan şirketler tarafından gerçekleştirilir. Doğrudan belediye bünyesinde çalışan personel, belediyenin istihdam ettiği toplam personelin yaklaşık yarısını oluşturur.

Diğer yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi, çalışanlarına T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ilan edilen asgari ücretin üzerinde bir asgari ücret verdiği için İzmir’de iş araya kişilerin ilgisini çeken bir kuruluştur.

i̇zmir belediyesi i̇ş başvurusu 2023

İzmir Belediyesi Hangi Pozisyonlarda İşe Alım Yapar?

Büyükşehir belediyeleri hemen hemen bütün pozisyonlarda işe alım yapar. Örneğin bir belediyenin çiçek dikim işçiliğinden etkinlik yöneticisi pozisyonuna kadar hem mavi yaka hem de beyaz ya çok sayıda çalışana ihtiyacı olabilir.

Fakat İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en çok şu pozisyonlarda işe alım yaptığı görülür:

 • Otobüs şoförü
 • Tren sürücüsü & vatman
 • Temizlik personeli
 • Çiçek dikimi ve sulama personeli
 • Bilgi işlem personeli
 • Belediye bünyesindeki kurslar için çeşitli alanlarda eğitmenler
 • İşçi

Dolayısıyla bu alanlarda iş tecrübesi ya da eğitimi olan kişilerin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işe girme ihtimallerinin daha yüksek olduğu söylenebilir.

İzmir Belediyesi’nde Nasıl Çalışılır? 2023

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi gelişmiş bir kariyer platformuna sahip değildir ve iş ilanları yayınlamaz. Bunun yerine belediye, CV toplamayı ve sadece gerekli durumlarda kişilerle iletişime geçmeyi tercih eder.

Bu yöntem, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışmayı hayal eden birçok kişinin hayal kırıklığına uğramasına neden olabilir. Çünkü belediyenin hangi pozisyonlarda alım yaptığı şeffaf bir şekilde paylaşılmaz. Bundan dolayı belediyeye özgeçmişlerini gönderen kişiler aslında belediyenin kendi meslekleriyle ilgili bir ihtiyacının olup olmadığını hiçbir zaman bilemez.

Yine de belediyede görev almak isteyen kişilerin özgeçmişlerini ilgili CV bankasına eklemeleri tavsiye edilir. Özellikle haberimizin ilk bölümünde yer alan pozisyonlarda iş tecrübesi bulunan kişilerin bu platformu kullanarak iş bulma ihtimalleri daha yüksektir.

i̇zmir belediyesi i̇ş başvurusu 2023

İzmir Büyükşehir Belediyesi CV Bankası Nasıl Kullanılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi CV Bankası uygulaması yalnızca online olarak kullanılabilir. Adayların basılı özgeçmişlerini elden ya da posta yoluyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne iletmelerini mümkün kılan bir organizasyon yoktur.

Bu nedenle adayların CV Bankası’nı yalnızca aşağıda belirtilen adımları takip ederek kullanmaları tavsiye edilir:

 1. İzmir Büyükşehir Belediyesi CV Bankası sayfasına tıklanır.
 2. Kimlik numarası, isim, soy isim, doğum tarihi ve cep telefonu bilgileri formun ilgili bölümlerine yazıldıktan sonra Gizlilik Koşullarını Kabul Ediyorum kutucuğu işaretlenir.
 3. Gönder butonuna tıklanır.
 4. “Cep telefonunuza mesaj gönderilecektir. Numaranızı doğru girdiğinize emin misiniz?” sorusunun altındaki Evet seçeneğine tıklanır.
 5. Bir sonraki sayfadaki ilgili bölüme cep telefonuna gönderilen onay kodu yazılır ve Onayla seçeneğine tıklanır.

Bu aşamalar tamamlandıktan sonra adaylar özgeçmişlerine dair bilgileri girebilecekleri formlara yönlendirilir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi CV Bankası Özgeçmiş Ekleme

Öncelikle adayların, önceden hazırladıkları belirli dijital formatlardaki özgeçmiş dosyalarını doğrudan sisteme ekleyemediğini belirtmek gerekir. CV Bankası tarafından kişilere sorular yöneltilir ve hazır bir taslak dahilinde kişilerin özgeçmişleri oluşturulur.

Bu doğrultuda CV Bankası’nın kişilerden talep ettiği bilgiler şu başlıklar altında toplanır:

 • Sağlık bilgileri
 • Öğrenim bilgileri
 • Dil bilgileri
 • Bilgisayar bilgisi
 • İş tecrübesi
 • İzmir belediyesi iş başvurusu yapılmak istenen pozisyon
 • Referans bilgileri
 • Ek açıklama

Referans bilgileri ve ek açıklama bilgileri adayın talebi doğrultusunda eklenebilir ya da boş bırakılabilir.

Bu adımlar tamamlandıktan sonra Ön İzleme butonuna tıklanarak forma girilmiş olan bilgiler kontrol edilebilir. Kaydet butonu ise başvurunun tamamlanmasını ve özgeçmişin yetkili insan kaynakları müdürlüğüne ulaşmasını sağlar. Bu nedenle adayların Kaydet butonunu kullanmadan önce Ön İzleme butonu kullanarak yazdıkları bilgileri son kez kontrol etmeleri tavsiye edilir.

i̇zmir belediyesi i̇ş başvurusu 2023

CV Bankası Başvuru Sorgulama

Başvuru işlemlerini başarıyla tamamlayan adayların telefon numaralarına takip kodu gönderilir. Bu takip kodu, adayların özgeçmişlerini güncellemelerini ve başvurularının son durumu sorgulamalarını sağlar.

Aşağıda belirtilen adımlar takip edilerek İzmir Büyükşehir Belediyesi CV Bankası başvurusu son durumu takip edilebilir:

 1. CV Bankası Başvuru Takip sayfasına tıklanır.
 2. T.C. kimlik numarası ve takip kodu ilgili bölümlere yazılır.
 3. Ekranda beliren güvenlik kodu, Güvenlik Kodunu Giriniz başlıklı bölüme yazılır.
 4. Sorgula butonuna tıklanarak önceden yapılan başvurunun detaylarına ve hangi aşamada olduğuna yönelik bilgilere ulaşılır.

Başvuru durumuyla ilgili gelişmeler ayrıca adaylara e-posta ve SMS olarak gönderildiği için adayların sık sık sorgulama yapmasına gerek yoktur. Ancak olası gelişmeleri ve iş fırsatlarını kaçırmamak için başvuru sonrası ayda bir kez sorgulama gerçekleştirmek gerekebilir.

CV Bankası Takip Kodunu Unuttum

Bazen adaylar çeşitli nedenlerle takip kodlarına erişimlerini kaybedebilir. Bu durumda aşağıdaki adımlar takip edilerek takip koduna ulaşılabilir.

 1. CV Bankası Takip No Hatırlatma sayfasına tıklanır.
 2. Açılan sayfadaki ilk boşluğa T.C. kimlik numarası ve ikinci boşluğa ekranda beliren güvenlik kodu yazılır.
 3. Sorgula butonuna tıklandığı anda ilgili takip kodu kişinin sistemde kayıtlı olan telefon numarasına gönderilir.

Eğer sisteme kaydolduğunuz telefon numarasına artık erişiminiz yoksa maalesef CV Bankası üyeliğinize erişemezsiniz. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İnsan Kaynakları Şube Müdürlüğü’ne ulaşarak durumunuzu aktarmak ve kimliğinizi kanıtlayan belgelerle birlikte personel sağlık net ilgili müdürlüğe dilekçe vermek olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu