Sendika

İspanya’nın Başkenti Madrid’de Sağlık Çalışanları Protesto Gerçekleştirdi

Madrid’de binlerce sağlık sektörü çalışanı, kamusal sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesine, personel eksikliği yaşanmasına ve epey ağır çalışma şartlarına karşı protestoda bulundu.

Madrid şehir merkezinde yer alan Cibeles Meydanı’nda gösteri yapan sağlık çalışanları, “Madrid, halk sağlığı için ayağa kalkıyor.” cümlelerinin bulunduğu pankartlar taşıdı.

İspanya Madrid’de iki hafta süresince grev yapan doktorlar ve diğer sağlık personelleri, yönetimin aldığı karar doğrultusunda bazı kliniklerin kapatılıp yeni acil servislerin açıldığı sağlık düzeni değişikliğinin kaldırılmasını talep ediyor.

Kamusal sağlık hizmetlerinin özelleştirildiğini, sektörde personel açığının bulunduğunu ve çalışma şartlarının son derece ağırlaştırıldığını belirten sağlık sektörüne bağlı sol görüşlü sendikalar, aile hekimlerinin ve ilk müdahale hekimlerinin hizmete ihtiyaç duyan hastalara yetişemediğini, beraberinde kalitesiz sağlık hizmeti verildiğini belirtti.

Hastanelerde ancak 6 ay sonrasına randevu alabildiklerinden ve doktor bulamadıklarından şikayetçi olan Madrid halkı da sağlık personellerinin protestosuna destekte bulunarak “Sağlığımız savunulur, satılmaz”, “Kamusal sağlık hizmeti” sloganları attı.

İşçi Komisyonları Sendikası (CCOO) sağlık sektöründe yaşanan duruma ilişkin, “Madrid’de halk sağlığı hizmeti kötüleşmeye devam ediyor. Madrid özerk yönetiminde iktidarda olan Halk Partisi, sağlık çalışanlarına ve bunun sonucunda vatandaşlara kötü davranmaya devam ediyor. Madrid halkı, azalan sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini, sağlıkta özelleştirme ve dış kaynak kullanılmasına son verilmesini istiyor.” ifadelerini kullandı.

İspanya’nın Diğer Bölgelerindeki Doktorlar da Grevde

İspanya’nın kuzeyindeki Cantabria bölgesi doktorları da yine aynı sebeplerden 5 gün boyunca sürdürdükleri grevi, Cantabria Tabipler Odası ile Cantabria özerk yönetim hükümeti arasında gerçekleşen anlaşmayla bitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat