Gündem

İngiltere’de Binlerce Ambulans Çalışanı Greve Gitti

Geçtiğimiz hafta İngiltere ve Galler’de hemşireler maaş zammı için greve gitmişti. Bu hafta ise aynı şekilde binlerce ambulans çalışanı maaşlarında yapılmasını istedikleri zam için greve gitti.

Enflasyonun artış gösterdiği İngiltere’de ambulans çalışanlarına yapılan yüzde 4 maaş zammı sendikalar tarafından tepkiyle karşılandı. Grev kararı alan sendikalar iş bırakma eylemine sağlık çalışanları da katıldı.

İş bırakma eylemi nedeniyle çok sayıda sağlık çalışanı hastanelerin önünde toplanarak, artan yaşam maliyetlerini karşılayabilmeleri için hükümete “makul maaş artışı” çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanı Barclay’dan sendikalara tepki

İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay, greve ilişkin BBC’ye yaptığı açıklamada, ambulans çalışanları ve sağlık görevlilerinin iş bırakma eyleminin, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) zaten çok önemli bir baskıyla karşı karşıyayken geldiğini belirtti.

Ayrıca Barclay, iş bırakma eylemi sırasında personelin acil durum çağrılarını nasıl karşılayacağı konusunda sendikaların hükümetle ulusal düzeyde çalışmayı reddettiğini bildirdi.

Bakan Barclay, grev kararına ilişkin daha önce yaptığı bir değerlendirmede de “Ambulans çalışanları sendikaları, hastalara zarar vermek için bilinçli bir seçim yaptı.” suçlamasında bulunmuştu.

Ambulans ve sağlık çalışanlarını temsil eden sendikalar ise personelin en acil durumlarda görevlerinin başında olacağını kaydetti. Öte yandan, ambulans çalışanlarının iş bırakma eylemi nedeniyle, İngiliz ordusunda görev yapan yaklaşık 750 askeri personel, ambulans şoförlüğü yapmak üzere görevlendirildi. İş bırakma eylemi nedeniyle, yalnızca kalp krizi gibi en acil hayati tehlike arz eden vakalara öncelik verilecek. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu