Sağlık Makaleleri

Hiperglisemi Birçok Hasara Neden Olabilir

Hiperglisemi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Berna İmge Aydoğan, vücuttaki birçok hasara sebep olmasına da özellikle dikkat çekti.

Doç. Dr. Berna İmge Aydoğan hiperglisemi konusunda şu açıklamaları yaptı:

“Hastanelere başvuran hastaların dörtte birinde diyabet hastalığı mevcut, bilinen diyabeti olmayanların ise neredeyse dörtte birinde de hiperglisemi saptanıyor. Diyabeti olan hastalar düzenli tedavi olarak kan şekerini dengede tutamadıkları sürece böbrek, göz, kalp, beyin gibi organlarda ve sinir uçlarında hasara neden olabilir”

Hipergliseminin, kan şekerinin normalden yüksek olmasını ifade eden tıbbi bir terim olduğunu belirten Aydoğan, hipergliseminin diyabeti (şeker hastalığı) olanlarda, diyabete yatkınlığı olanlarda, hastanede yatan hastalarda daha çok görülen bir sağlık problemi olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Berna İmge Aydoğan, “Hastanelere başvuran hastaların dörtte birinde diyabet hastalığı mevcut olup, bilinen diyabeti olmayanların neredeyse dörtte birinde de hiperglisemi saptanmaktadır. Kan şekeri, tıbbi adıyla kan glukozu, kanda bulunan ve vücudun enerji üretmek amacıyla kullandığı ana yakıt maddesidir. Kan şekerinin temel kaynağı karbonhidrat içeren besinlerdir. Karbonhidratlar dışında, yağ ve protein de vücutta glukoza dönüştürülerek enerji kaynağı olarak kullanılabilir” ifadelerini kullanarak hipergliseminin önemine vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat