Sendika

Hep-Sen Yapılan Kesintilere İtiraz Etti

2022 yılı Ocak ayında kar yağışı, hava muhalefeti sebebiyle Gebe ve Engelli sağlık çalışanları valilik kararıyla idari izinli sayılmıştı. Ancak izinli çalışanlardan döner sermaye ödemesinde kesinti yaşandı. Durumun kendilerine bildirilmesinin ardından harekete geçen Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası(Hep-Sen) İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, kesintinin yapıldığı Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğine başvuruda bulundu.

 

“Özveri ile fedakarca çalışan sağlık çalışanlarına bu dönemde ücret kesintisinin doğru olmadığına inanıyoruz”

Hep-Sen Sendikası’nın başvurusunda şu ifadelere yer verildi:

“İdari izinli sayılanlar göreve gelmedikleri süre zarfında istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılır. Söz konusu çalışanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı olup hizmetin yürütülmesi açısından sorumlulukları görev yerinde çalışanlar ile eşittir. Bu çalışanlar, amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar görevlerine dönecektir.

 

Ayrıca idari izinler ile ilgili yayınlanan tüm genelgelere bakıldığında mali ve sosyal hak ve yardımları fiilen çalışanla eşittir denmektedir. örneğin : İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 27.06.2021 tarihli ve 10530 sayılı Genelgesi. Cumhurbaşkanlığının 30.06.2021 tarihli eş 2021/13 sevk Genelgesi.

Sendikamız Genel Merkezine gelen yazılı ve sözlü bildirimler neticesinde, Hastanemiz bünyesinde Ocak ayı idari izin verilen sağlık personellerinin Ocak ayı ek ödemesinde kesinti olduğu bildirilmiştir.

 

Özveri ile fedakarca çalışan sağlık çalışanlarına bu dönemde ücret kesintisinin doğru olmadığına inanıyoruz lakin Mevzubahis durum doğru ise yapılacak olan ilk ödemede tespitini yapıp taraflarına eksik yatırılan ödemelerin süre aşımı da dikkate alınarak yasal faiziyle yatırılmasını, tespitinde zorlanıyor ise kurumdaki yasal temsilcilerimizin eşlik etmesini, sağlık çalışanlarımızın yeterince yıprandığı bu şartlarda azami dikkat edilerek olası böyle durumların tekrar yaşanmaması için gerekli önlemler alınıp tarafımıza ivedilikle bilgi verilmesini talep etmekteyiz. Gereğinin yapılmasını arz/rica ederiz.”

 

“HEP-SEN’in başvuruları neticesinde ilgili kurum yapılan kesintileri tüm mağdurlara en kısa sürede ödeyeceğini bildirmiştir”

Yapılan başvuru neticesinde idari izinli sayılan personellere yapılan kesintinin en kısa süre içerisinde ödeneceğini aktaran Hep-Sen İstanbul Anadolu Yakası Şubesi, sosyal medya aracılığıyla açıklamada bulundu:

“Koordinatörlüğümüz bölgesinde yer alan İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2022 yılı Ocak ve Mart ayında valilik kararıyla kar yağışı, hava muhalefeti sebebiyle idari izinli sayılan Gebe ve Engelli sağlık çalışanlarından mevzuata aykırı şekilde Döner Sermaye kesintisi yapıldığı tarafımızca tespit edilmiştir.

 

Bahsi geçen durum sebebiyle onlarca meslektaşımızın Döner Sermaye Ek Ödemelerinde 1000 ₺ ‘yı bulan hak kayıpları yaşanmıştır. Konu hakkında sendikamız Hukuk Birimi ve Genel Sekreterlik birimine koordinatörlüğümüz tarafından bildirim yapılmış; kurumla gerekli yazışmalar sağlanmıştır.

HEP-SEN’in başvuruları neticesinde ilgili kurum yapılan kesintileri tüm mağdurlara en kısa sürede ödeyeceğini bildirmiştir. Meslektaşlarının daima yanında olan Ümraniye EAH HEP-SEN Yöneticilerine tüm mağdurlar adına teşekkür ediyoruz.”

 

hep-sen yapılan kesintilere i̇tiraz etti

hep-sen yapılan kesintilere i̇tiraz etti

hep-sen yapılan kesintilere i̇tiraz etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu