Sendika

Hep-Sen Üyeleri Toplu İstifa Etti: “İstifaya Sürüklendik”

Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (Hep-Sen) üyeliğinden hayal kırıklığına uğrayarak istifa ettiğini açıklayan Hep-Sen eski yöneticisi Birkan KARAKOYUN ve sendikadan toplu istifa eden eski temsilci ile üyeleri ortak basın açıklaması yayımladı.

İstanbul’daki örgütlenmenin büyük bir bölümünde görev almış insanların sendikadan ayrılmaya itildiğinin ifade edildiği açıklamada, Hep-Sen yönetimine tavsiyede bulunuldu.

Hep-Sen’den toplu bir şekilde istifa eden Hep-Sen eski yöneticisi, temsilcileri ve üyeleri sendika yönetiminin hatalarından ders alması gerektiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Hatalardan ders alınması ve bu kurumun eleştirdiğimiz yapılara dönüşmemesi için; adamcılık kavramından uzak durularak, liyakatli kadrolarla ve kimsenin emeğinin sömürülmediği bir düzlemde, etkin, şeffaf ve demokratik bir sistem inşa etmeleridir.”

Basın açıklamasının tamamı ise şu şekilde:

“Bu harekete olan inancımıza büyük bir saygısızlık yapılmıştır”

“Değerli arkadaşlar;

Bildiğiniz gibi geçmişte hepimiz HEP-SEN sendikasında temsilcilik ve yöneticilik görevlerinde yer aldık.

2022 yılında Genel Başkan’la yapılan toplantılar neticesinde alınan yeni stratejik kararlar doğrultusunda Başakşehir’de fiilen harekete geçmek için, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi temsilcileri ve İstanbul Anadolu Yakası Koordinatörlüğü yöneticileri tanışmak ve yol haritası belirlemek amacıyla bir kahvaltıda bir araya gelmiştir. Bu görüşme sendika genel başkanının bizzat isteği ve bilgisi dahilinde olmuştur. Yapılan kahvaltıya İstanbul Avrupa Yakası Koordinatörlüğünden de kişiler davet edilmiş ancak katılan olmamıştır.

Bu görüşme sonrası Başakşehir ve İstanbul Anadolu Yakası hesaplarından yaptığımız sosyal medya paylaşımları üzerine; sanki habersiz ve gizli, hatta ve hatta kirli bir görüşme yapılmışçasına İstanbul Avrupa Koordinatörlüğü’nden Başakşehir ekibine yazılı bir tepki gelmiştir. Gelen bu tepkide bizlerin;

HEP-SEN’i hep birlikte daha yeni yeni büyüttüğümüz günlerde cama başla gece gündüz bu meslek mücadelesi için herşeyi yapan bizlerin;

“HEP-SEN hareketine zarar verdiğimiz” dile getirilmiş; onca emeğimize ve bu harekete olan inancımıza büyük bir saygısızlık yapılmıştır.

Bunun sonucunda Yönetim Kurulu ile yapılan görüşmelerde, bu durum kanıtlarla birlikte sunulmuş ve tarafımızca bu saygısızlığı yapan kişinin HEP-SEN Genel Merkez Disiplin Kuruluna sevk edilmesi bu saygısızlığın cezasız kalmaması gerektiği defaatle dile getirilmiştir.

Fakat tüm bu ısrara ve kanıtlara rağmen Yönetim Kurulunun kararı ile Disiplin Kurulu faal edilmemiştir.

Ardından İstanbul Avrupa ve Anadolu koordinatörlükleri arasında bu durum sonucu oluşan kriz nedeniyle taraflar arasındaki gerginliğin sözde yumuşatılması amacıyla düzenlenen ve Genel Başkanın bizzat başkanlık ettiği toplantıda aynı kişi;

İstanbul Anadolu Yakası Koordinatörlüğü’nde yer alan ve bu mücadeledeki başarılarıyla Türkiye’nin dört bir yanından sizlerin övgüsünü kazanan bir ekibin liderlerine “koltuk sevdalısı” tabiriyle ikinci bir defa saygısızlıkta bulunmuştur.

Toplantı sonunda İstanbul Anadolu Yakası yöneticileri; “Kendileri de dahil bu toplantıda yer alan herkesin Disiplin Kuruluna gönderilmesini ve kimin yanlışı varsa gereğinin yapılmasını” istediklerini ifade ederek toplantıyı terk etmişlerdir.

Ancak HEP-SEN Yönetim Kurulu bu talep ve hakaretlere yine kulağını tıkamış, adeta hiç yaşanmamış gibi bir tavır takınmıştır. Günlerce yönetimden bir yaptırım beklenmiş ancak hiçbir adım atılmadığı görülmüştür.

“Haksızlığa ve hakarete uğrayan..”

Onca emekten sonra açıkça haksızlığa ve hakarete uğrayan Birkan KARAKOYUN,

Ali FIRAT ve Onur KAYA HEP-SEN Yönetim Kurulunun bu duruma tepkisiz kalması karşısında doğal olarak tek yolu onca emek verdikleri tüm görevlerden İSTİFA etmekte görmüşlerdir.

Anadolu Yakası Yöneticilerinin bu onurlu duruşuna Başakşehir Yöneticileri de sessiz kalmamış bu ayrılışı duyar duymaz Mehmet YILDIZ, Ali ALPAK, Osman YILMAZ ve Gülnaz TURGAY da istifa etmiştir.

İnsanların emeğine karşı bu saygısız tutumları sergileyen kişi şuanda İstanbul Şube Başkanı olarak görev yapmaktadır.

“Bizler asla koltuk sevdalısı olmadık”

Geçen süre içinde netleşmiştir ki; kendi ’koltuk sevdaları” nedeniyle herkesi kendileri gibi sananlar bizlere böyle bir saldırıda bulunmuşlardır ve HEP-SEN yönetimi asla herhangi bir yaptırım yoluna gitmemiştir.

Bunun en iyi göstergesi şudur ki;

Bizler asla koltuk sevdalısı olmadık ve tüm koltukları onlara bırakıp çekip gittik!

Bu yapılanlara karşı geçtiğimiz günlerde HEP-SEN Yönetimine olan sitemimiz, HEP-SEN Marmara Bölge Koordinatörü tarafından, “sansasyon ve manipülasyon” olarak değerlendirilmiş, bize “çıkarcı ve egoist” yakıştırması yapılmıştır.

Bu açıkça; HEP-SEN yönetiminin geçmişten bugüne süregelen saygısızlığa karşı umursamaz tutumunun bir başka meyvesidir.

“İstemesek de buna sürüklendik, aranızdan ayrılmak zorunda kaldık”

Değerli arkadaşlar; inanç ile yola çıktığımız ve onca emek verdiğimiz bu hareketten, Yönetim Kurulunun taraflı duruşu ve yaşananlara sessiz kalması neticesinde istemesek de buna sürüklendik ve aranızdan ayrılmak zorunda kaldık.

Ayrıldıktan sonra da bu yola inandırdığımız üyeler tarafından haklı ve sen eleştirilere maruz kaldık. Fakat HEP-SEN’e ve kuruluş ilkelerine olan inancımızla bu kuruma zarar gelmemesi adına, bu eleştirilere de göğüs gerdik ve bu zamana dek sessizliğimizi koruduk.

Sonuç olarak; gelinen noktada İstanbul’daki örgütlenmenin büyük bir bölümünde görev almış insanlar, sendikadan ayrılmaya itilmiş ve buna zemin hazırlayan kişi bugün kendisini Disiplin Kuruluna göndermeyen aynı Yönetim Kurulu tarafından İstanbul Şube Başkanı olarak görevlendirilmiştir.

Bu da yetmezmiş gibi, onca emeğe rağmen sosyal medyada Marmara Bölge Koordinatörü tarafından yine bizlere hakaret edilmiş, yaptığı açıklamanın bile arkasında duramadan, attığı tweet’i silmiştir.

Bu işi kişiler arası tartışma konusu haline getirmemek ve onca insanın bizler gibi kuruluş ilkelerine olan inancı ile emek verdiği HEP-SEN’e zarar vermemek adına daha detaylı bir açıklama yayınlamama kararı aldık.

Hep-Sen yönetimine tavsiye: “Liyakatli kadro, demokrasi ve şeffaflık”

Demokrasinin temel taşının sivil toplum kuruluşları olduğunun bilincinde ve HEP-SEN’in sağlık sektöründeki rolünün farkındayız. Doğru bir yönetim anlayışıyla ve kuruluş ilkelerine bağlı kalınmasıyla herşey başarılır.

Yaşananlardan sonra bugün HEP-SEN yönetimine tavsiyemiz; Hatalardan ders alınması ve bu kurumun eleştirdiğimiz yapılara dönüşmemesi için; adamcılık kavramından uzak durularak, liyakatli kadrolarla ve kimsenin emeğinin sömürülmediği bir düzlemde, etkin, şeffaf ve demokratik bir sistem inşa etmeleridir.

Bu harekete bizler gibi temiz düşüncelerle emek vermiş ve alın teri dökmüş herkese saygılarımızı sunar, sizlere bu açıklamayı borç biliriz.”

-HEP-SEN Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ve İstanbul Anadolu Yakası Eski Yöneticileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat