Sendika

Genel Sağlık-İş, Hemşireleri Hedef Alan Kişi Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Genel Sağlık-İş, yayınladığı “fıkra” adı altında yayınladığı köşe yazısı ile hemşireler hakkında müstehcen ifadelerde bulunan gazete yazarı Ali Rıza Tığ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Genel Sağlık-İş Sendika‘sı tarafından yapılan suç duyurusunda, “Müstehcen içerikli köşe yazısında kullandığı ifadelerle hemşirelere karşı “hakaret” etme, hemşireleri rencide etme, hemşireleri, toplum nezdinde küçük düşürme kastıyla hareket etmiştir. Bu nedenle, hakaret suçunun oluştuğu açıktır. Öte yandan, şüpheli, söz konusu suçu, “basın yoluyla”, “yazılı”, “alenen” ve “hemşirelere karşı görevleri nedeniyle” işlemiş olduğundan, somut olayda, hakaret suçunun nitelikli hallerini düzenleyen, TCK 125/2, TCK 125/3-a ve TCK 125/4. maddelerinin uygulanması gerektiği kanaatindeyiz.

Ayrıca belirtmek gerekir ki; şüpheli, şikayete konu ifadeleri nedeniyle, yalnızca “hakaret” suçunu işlemekle kalmamış, şüphelinin ifadeleri, kamuoyu nezdinde hemşireler aleyhine “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” amacıyla hemşirelere yöneltilmiştir. Şüpheli, köşe yazısındaki müstehcen içerikler ile halkın bir kesimini, HEMŞİRELER üzerinde alenen kin ve düşmanlığa tahrik ederek, TCK’nın 216. maddesinde düzenlenen suçu da işlemiştir.

Şüphelinin, TCK’nın 216. maddesinde düzenlenen suçu, basın yolu ile alenen işlemesi nedeniyle TCK’nın 216. maddesinin 2. fıkrasında düzenlenen “suçun nitelikli” hali üzerinden değerlendirme yapılarak, şüpheli hakkında kamu davası açılması ve devamında ise, şüphelinin cezalandırılması gerektiği kanaatindeyiz.” ifadeleri kullanıldı.

Hemşirelere yönelik yayımlanan suç duyusunu hakkında, TCK’nın 125. maddesinde düzenlenen “Hakaret” ve TCK’nın  216. maddesinde düzenlenen “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçlarıyla ilgili olarak, Tığ hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak, cezalandırılması için Ali Rıza Tığ hakkında kamu davası açılmasına karar verilmesi talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu